Nejvyšší soud odmítl dovolání nakladatele Vlastimila Svobody, a definitivně tak potvrdil podmíněný trest a pokutu 300 tisíc korun za vydání pirátských výtisků knihy Harry Potter a Ohnivý pohár. Verdikt padl nedávno bez veřejného jednání, dnes se objevil v databázi usnesení.

Svoboda od počátku vinu popírá a tvrdí, že odpovědnost nese jiný zaměstnanec nakladatelství. Soudy mu uložily roční vězení s odkladem na 2,5 roku a peněžitý trest.

Nejvyšší soud už do případu jednou zasáhl, když kauzu vrátil k novému projednání. Tentokrát již soudci k podobnému zásahu nenašli důvod. Trestného činu se Svoboda dopustil tím, že vydal pokyn k vytištění a distribuci díla, na které neměl autorská práva.

"Dá se říci, že i laické veřejnosti, natožpak obviněnému jako osobě pohybující se na knižním trhu, bylo známo, kdo získal autorská práva pro tisk a distribuci v České republice," uvedl v usnesení senát s předsedkyní Blankou Roušalovou.

Žalobci vinili Svobodu z toho, že nechal jako ředitel Ottova nakladatelství vytisknout a prodávat nejméně 9 600 výtisků knihy. Podle spisu tak značně poškodil autorku díla Joanne Rowlingovou a nakladatelství Albatros, které vlastní ke knize autorská práva pro Česko.

Knihy o malém čarodějnickém učni prý Svoboda nechal vytisknout v Žilině a dopravit do Česka, kde je distributoři Ottova nakladatelství od konce roku 2001 podomně prodávali. Na padělky se přišlo náhodou.

Kniha za pohých 100 korun

Zaměstnanci Albatrosu je našli až v roce 2004 při obchodní prohlídce skladu třebíčského distributora. Potom objevili i další místa s pirátskými výtisky, například v pražských Počernicích. Distributoři je údajně prodávali za 100 korun, zatímco licencované vydání stálo kolem 490 korun.

Svoboda se v minulosti obrátil i k Ústavnímu soudu. Ve stížnosti tvrdil, že se měl případem zabývat jiný obvodní soud. Ústavní soudci mu v tom dali částečně zapravdu, ale stížnost přesto odmítli jako zjevně neopodstatněnou. Pochybení postrádá ústavněprávní rozměr, uvedl tehdy v usnesení senát Ústavního soudu.

Související