Švejkova kuchařka

Viktor Faktor
Dauphin, Praha 2009.
296 stran. 348 korun.

Vydání Švejkovy kuchařky je dobrým připomenutím faktu, jak zásadní roli v Haškově románu jídlo, případně jeho absence, hraje.

Ostatně pohybování se v extrémech je vůbec románu vlastní - na jedné straně žravý Baloun a polní kurát Lacina vykřikující ze spaní "Více omáčky!", na straně druhé Švejk, jenž s sebou, jak známo, nic nemá, poněvadž nic nepotřebuje, včetně jídla.

Spoléhá na to, že vždy někde něco dostane, a to hlavně při slavné cestě do Budějovic. Na putimské policejní stanici si jej pěstují jako ruského špiona, a tak mu přinesou dokonce celý oběd.

Když se pak strážmistr Švejka ironicky ptá, zda mu chutnalo, ten odvětí: "Bylo to ještě ucházející, pane vachmajstr, mělo bejt jen trochu víc toho zelí."

Jídlo na frontě i v zázemí

A kolik je v Osudech dobrého vojáka Švejka za světové války situací, jejichž středem je jídlo! Stačí vzpomenout jen diskusi Blahníka a Švejka o tom, co pes, jehož chtějí ukrást, žere... Návštěvu baronky s košem jídla v době, kdy je Švejk mezi simulanty s věčně vypumpovanými žaludky...

Patálii, kdy Švejk kupuje nadporučíku Lukášovi k obědu vždy dvojitou porci, přičemž tu druhou platí ze svého, neboť má strach, aby si nadřízený při pohledu na malou porci nemyslel, že jej okrádá...

Telegrafista Chodounský zas vypráví o tom, jak na začátku války, když jeli na srbskou frontu, byl na každé stanici jídla přebytek: "Z husích stehýnek jsme vyřezali špalíčky toho nejlepšího masa a hráli s nimi ovčinec na plátech čokolády."...

Kuchař okultista Jurajda míří na frontu proto, že se na plukovníka Schrödra "při večeři na rozloučenou s důstojníky maršbataliónu opět, nešťastnou náhodou, nedostala porce rolované telecí ledviny"...

Kadet Biegler k radosti ostatních opouští vlak jedoucí na frontu poté, co požije zkažené linecké řezy a kremrole... A takových příkladů by se našlo ještě mnoho.

Méně jídla - více slov

S blížící se frontou však v románu začíná převládat přislibované jídlo, které nakonec vojáci často vůbec nedostanou. O to víc se o jídle mluví.

Pro genderové odborníky stojí za zmínku, že mezi těmi, kteří vaří, i mezi kuchaři, kteří jsou jen zmiňováni, zastupuje ženy pouze babička z Vráže, paní Balounová a baronka von Botzenheim se svým košem dobrot...

A na dovršení všeho pak přichází na kontrolu latrinengenerál, který "na latríny kladl takový důraz, jako by na nich záleželo vítězství mocnářství".

Jak ukojit hlad?

Švejkova kuchařkaŽádných z těchto aspektů však nehrál při sestavování Švejkovy kuchařky podstatnou roli.

Autor Viktor Faktor zmiňuje, že jej ke stvoření této kuchařky vedla spíše nostalgie po době, "kdy se těsto na koláč míchalo tři čtvrtě hodiny, hovězí vývar se vařil čtyři hodiny, příprava knedlíků, které samotné vydaly za hlavní jídlo a kterých bylo nesčetně druhů, byla obřadem a kupované nudle se vařily zvlášť, aby jejich pachuť nezkazila polévku".

Z Haškova románu proto vyzobal pasáže, kde se mluví o jídle, a ty pak doplnil recepty zmíněných pokrmů. V konečném důsledku je Švejkova kuchařka více skutečnou příručkou do kuchyně, než že by něco nového či podstatného říkala o samotných Osudech vojáka Švejka za světové války.

Komerční úspěchy

Švejkova kuchařka je tak typem kompilace, které se v českém prostoru teď poměrně rozšířily - a také dosáhly komerčního úspěchu. Jedná se o knihy, v nichž jsou za sebe řazeny pasáže z literárních děl, obsahující určitý atraktivní motiv, nejčastěji erotický.

Švejkova kuchařka si vzala pro změnu za cíl ukojení hladu a touhy po dobrém jídle... Dosud bylo takovéto "chladné" pitvání literárních textů doménou různých diplomových a disertačních prací, nyní se stalo základem titulů, kterých se prodává okolo deseti tisíc výtisků...

Kdy se stane bestsellerem kniha přinášející průzkum, jehož výsledkem bude, že hlavní postavu Babičky Boženy Němcové si lidé nejčastěji spojují s tím, že šukala po světnici?