Úspěch fantasy filmů, jako je sága Stmívání (Twilight), podpořil prodej sci-fi a fantasy knih mezi staršími dětmi a dospívajícími. Zjistil to nový průzkum, z nějž cituje britský deník The Daily Telegraph.

Podle něj prodej sci-fi a fantasy stoupl za posledních pěti let o 20 procent a analytici jako hlavní příčinu označují "dopad Stmívání". Film Stmívání z roku 2008 je založen na sérii upířích románů stejného názvu americké autorky Stephanie Myers.

Po prvním dílu se do kin v listopadu loňského roku dostalo pokračování pod názvem Twilight sága: Nový měsíc.

Podle odborníků ze společnosti pro průzkum trhu Mintel nyní čte sci-fi/fantasy knihy téměř každé třetí starší dítě a teenager a celkově si každý desátý čtenář sežene knihu tohoto žánru poté, co vidí filmovou nebo televizní verzi.

Mezi spisovatele, kteří se těší zvýšenému zájmu o své knihy, patří například britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde, komiksem Sandman či románem Stardust, který byl zfilmován s Robertem De Nirem, Claire Dainesovou a Michelle Pfeifferovou.

"Obliba Stmívání dokazuje, jak těsně jsou propojené knihy, televize a filmy," říká Pat Neviani-Aston, analytička Mintelu. "Různá média se navzájem přiživují a zatímco knihy poskytují inspiraci pro mnohé z filmů, z tohoto spojení značně profituje i celkový prodej knih, jakkoli jen hrstka z nich dosáhne úrovně série o Harrym Potterovi."

Série Stephanie Myers se ovšem k "potterovské" hladině úspěchu blíží; celkový prodej jejích knih už stoupá k pěti milionům. Ironií je, že Stmívání nejprve odmítlo 14 nakladatelů, ale jakmile byl vydán první román v tvrdé vazbě v roce 2005, stal se okamžitě bestsellerem.

Související