Spisovatelka a zároveň jedna z nejbohatších Britek J. K. Rowling je v Londýně žalována kvůli údajnému plagiátorství v souvislosti s knihou Harry Potter a Ohnivý pohár. Z použití cizího nápadu v tomto i v dalších potterovských románech ji obvinili dědicové již zemřelého britského autora Adriana Jacobse.

Autorka prý vykradla jeho knihu z roku 1987 The Adventures of Willy the Wizard (Dobrodružství čaroděje Willyho) popisující příběhy malého chlapce s magickými schopnostmi. První díl potterovské série se objevil až v roce 1997.

Harry Potter a Ohnivý pohár z roku 2000 je čtvrtou knihou v sérii o malém čarodějovi.

Rowlingová byla nově přidána mezi žalované v procesu namířeném původně jen proti vydavateli Bloomsbury Publishing, který údajně porušil autorská práva Jacobse. Nakladatelství Bloomsbury je dnes hlavním vydavatelem knih Rowlingové.

Podle médií Jacobs v minulosti nabídl rukopis díla literárnímu agentovi v Bloomsbury, který ho odmítl. Později prý tento agent začal zastupovat Rowlingovou. Jacobsovu knihu nakonec vydalo jiné nakladatelství.

"Odhaduji to na případ v hodnotě miliardy dolarů," řekl dnes Max Markson, jenž ze Sydney zastupuje rodinu Jacobse, který zemřel v roce 1997. Rowlingová se zatím k případu nevyjádřila. Nakladatelství Bloomsbury už loni uvedlo, že podobná obvinění ze strany Jacobsovy rodiny jsou nepodložená.

Jacobsova rodina není jediná, která miliardářku Rowlingovou obviňuje z plagiátorství. Z porušení autorských práv ji viní třeba i americká spisovatelka Nancy Stoufferová. Podobná obvinění musel řešit i slavný americký spisovatel Dan Brown v souvislosti se svým románem Šifra mistra Leonarda a dalšími knihami.

Související