V létě vyjde v Česku bible určená vodákům, skautům a trampům, natištěná na speciální voděodolný papír. Kniha se bude jmenovat Bible do nepohody. Česká biblická společnost se při jejím vzniku nechala inspirovat americkou The Outdoor Bible, řekl ČTK ředitel společnosti Pavel Novák.

Nebude první biblí ve zvláštním vydání. K prodeji jsou také bible v obalu z džínoviny a v "maskáčovém" designu, které se dají zapnout na zip. V minulých letech vyšly bible ve speciálním balení i pro vojáky a vězně.

Voděodolný materiál outdoorové bible se používá třeba u vojenských map. Novák při rozhovoru pro ČTK na americký originál The Outdoor Bible převrhl sklenici vody, na papíru po ní nezůstalo ani stopy. Kniha se dá i různě ohýbat, měla by vydržet i drsné zacházení.

Stránky obsahují text českého ekumenického překladu bible uznávaného všemi křesťanskými církvemi.

Zejména mladým je určená také menší bible v obalech z džínoviny a z materiálu v barvě vojenských či trampských maskáčů. "Design je blízký dnešní generaci, ta bible chce říct, obleču se do džín a jsem vám blíž," řekl Novák. I předsádky knih jsou barevně sladěné - džínová bible má modrou předsádku, maskáčová zase zelenou.

Speciální bible vyrobila biblická společnost pro armádu. Pro vojáky je určená bible v menším vydání s obalem z látky používané na oblečení vojáků. Na rozdíl od "zipové" bible, která maskáče napodobuje, vojenská bible je skutečně "oděna" do armádní látky.

Společnost objednala půl kilometru armádní látky a použila ji na tisíce knih. Každá kniha je originál, obal vypadá vždy podle toho, který kus látky na ni vyšel. Na prvních stranách knihy je umístěn znak Duchovní služby Armády ČR Veritas Domini Vincit (Pravda Páně vítězí).

V roce 2008 dodala biblická společnost do 36 českých a moravských věznic 36 velkých biblí určených pro vězeňské kaplany. Navíc nechala vyrobit tisíce malých vydání pro vězně. Vězni v bibli najdou Nový zákon, tedy především evangelia o životě Ježíše Krista, žalmy a přísloví. Obsah knihy je navíc doplněn praktickými radami co dělat po propuštění z vězení, jak napsat životopis, kdo je kurátor, jak a kde se žádá o dávky a podobně.

Vězeňská bible je zajímavá i svou formou. Není vyrobena z tradičního biblistického jemného papíru, který by mohli někteří vězni zneužít k výrobě cigaret. Knižní vazba je pevná a odolná, knihu lze otevřít až "nadoraz" - rozevřít ji doširoka, aniž by z vazby vypadly papíry. Na obalu je barevná fotografie dívky na ulici. Vězňům bible dávají vězeňští kaplani.

Bible v češtině ze zahraničí

Bible vycházejí v mnoha různých formách, třeba s velkými písmeny pro špatně vidící, v audio formě pro nevidomé, kreslené biblické příběhy pro děti a podobně.

Ne všechny české bible se tisknou v Česku, spíše naopak. Na tisk, vázání a šití biblí se specializuje několik firem na světě. Česká biblická společnost nechává bible tisknout například v Nizozemsku, Finsku, Japonsku a Číně.

Česká biblická společnost je občanským sdružením na ekumenickém základu, to znamená, že slouží všem křesťanských církvím. Jejím hlavním úkolem je vydávat Český ekumenický překlad Bible (ČEP) v různých podobách a formách.

Dále vydává křesťanskou literaturu pro dospělé a děti, poskytuje vydavatelskou službu církvím a získává prostředky na podporu šíření bible. Česká biblická společnost je členem mezinárodní Spojené biblické společnosti (United Bible Societies). Více informací o společnosti i o knihách, které vydává, lze nalézt na webových stránkách Domu bible.

Související