Čtyřdenní festival zahájí průvod nadšenců v maskách postav z kultovních seriálů a filmů, jako jsou třeba Hvězdné války či Star Trek. Samotný program pak zahrnuje filmy, besedy, setkání se známými autory nebo překladateli a také fantasy hry.

Festival odstartuje 26. srpna v 16:00, kdy se z náměstí obou měst vydá průvod v kostýmech. "V čele fiktivních postav se na hraniční most vydají polský i český starosta," uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dagmar Havlíková. Dodala, že na mostě Svobody pak bude připravena výstava filmových plakátů.

Na evropské setkání příznivců fantasy zamíří i řada významných hostů, mezi nimiž nebude chybět například spisovatel fantasy Steven Erikson, jehož nejvýznamnějším dílem je série Malazská kniha padlých, která je populární po celém světě. Na akci zavítá i jeden z nejznámějších amerických spisovatelů Orson Scott Card, tvůrce Enderovy ságy, nebo třeba příznivce fantasy, písničkář Jarek Nohavica.

Akce má podle jednoho z organizátorů Aleše Kovala postihnout co nejvíce oblastí, ve kterých se fantastika ve všech svých podobách vyskytuje. Organizátoři očekávají účast asi 1500 příznivců tohoto žánru.

Součástí literární linie festivalu tak bude setkání s autory, workshopy, besedy, křty knih nebo třeba autogramiády. Filmová část pak nabídne přehlídku snímků v obou hraničních městech. Důraz je kladen na české, respektive československé a polské filmy. Festival potrvá do 29. srpna.
Související