Temná věž

Pistolník - 1982

Tři vyvolení - 1987

Pustiny - 1991

Čaroděj a sklo - 1997

Vlci z Cally - 2003

Zpěv Susannah - 2004

Temná věž - 2004

Komiksová předkračování

Od roku 2007 vydává nakladatelství Marvel tzv. prequely z Rolandova mládí. Na jejich tvorbu King dohlíží, k dnešnímu dni existuje šest minisérií složených z pěti až sedmi sešitů.

Filmové studio Universal a televizní stanice NBC spojily síly, aby do filmové a televizní podoby převedly epickou fantasy sérii Stephena Kinga Temná věž.

Na základě sedmi románů, krátkých příběhů a komiksů mají vzniknout tři filmy a seriál pro NBC. Režie prvního filmu i první sezóny seriálu se ujal Ron Howard podepsaný například pod filmovými adaptacemi bestsellerových románů Dana Browna Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni, ale také pod oscarovou Čistou duší.

Scénář píše obvyklý Howardů spolupracovník Akiva Goldsman, který pro režiséra zmíněné snímky napsal.

Stephen King považuje košatou fantasy sérii za své vrcholné dílo, k němuž se nějakým způsobem vztahuje mnoho z jeho dalších děl. Vydání prvního a sedmého dílu dělí přes dvacet let.

Příběh hlavního protagonisty Rolanda Deschaina putujícího za Temnou věží vypráví s častými odbočkami do hrdinova mládí, prolíná se tu několik světů a objevují se narážky na Kingovu tvorbu.

Roland je pistolník, jehož svět připomíná artušovské legendy. V první knize putuje přes nekonečnou poušť za nedostižným mužem v černém a potkává chlapce, který ve snech vídá náš reálný svět. Kombinují se zde prvky fantasy i westernu, samotný děj mnohdy ustupuje poetickým pasážím a má především symbolickou rovinu.

Knih ze série Temné věže se prodalo více než 20 milionů výtisků ve 40 zemích světa. Velkým fanouškem Temné věže je například režisér a scenárista J.J. Abrams. S týmem seriálu Ztraceni měl sérii zadaptovat, tvůrce však svazovala úcta k předloze a odstoupili s tím, že King je na ně příliš velké sousto.

"Čekal jsem na ten pravý tým, který by příběhy a postavy z těchto knih přinesl filmovým a televizním divákům po celém světě," řekl King.

"Ron, Akiva a Brian (Grazer, producent projektu) spolu s Universalem a NBC projevují o sérii Temná věž hluboký zájem i posedlost. Já vím, že se to promítne do úchvatné série filmů a seriálu, které respektují podstatu a postavy Temné věže, jež si fanoušci tolik zamilovali," dodal.

Howard, Grazer a Goldsman plánují natočit první film trilogie, po němž by okamžitě měl následovat televizní seriál, jenž bude přemostěním k druhému filmu a tak dále. Televizní produkce přitom může ušetřit na kulisách a rekvizitách, protože budou shodné s filmy.

Související