Přehled

Sarajevský cellista

Steven Galloway (Přeložila Markéta Jansová). Kniha Zlín 2010, 200 stran

Tajné životy slavných umělců

Elizabeth Lundayová (Přeložila Jana Jašková). Knižní klub 2010, 288 stran

Logika života

Tim Harford (Přeložil Michal Zidor). Práh 2010, 248 stran

Praha ve společné péči obyvatel

František Dostál. Ostrov 2010, 168 stran

Je třeba postavit se nepříteli cellem

Za války múzy mlčí, ale sarajevský cellista Vedran Smailović se v červnu 1992 rozhodl uspořádat dvaadvacetidenní pouliční recitál na památku padlých, aby v nejhorších dobách blokády bosenské metropole bližním ukázal, že neumřela naděje na lepší svět. Hrůzy na Balkáně promítl román do mysli Sarajevanů, kteří poblíž Smailovićova cella kličkují s chlebem a pitnou vodou před palbou nepřátelských sniperů.

Ve vizuálním věku "je ošemetné pozorovat bolest druhých", a přesto ji kanadský autor zachycuje pomocí prostinké angažovanosti – onoho typu umění, jemuž u nás nechceme už dvacet let rozumět, ačkoli je stále výmluvnější než velkohubé ideologie. 

Sarajevský cellista. Steven Galloway (Přeložila Markéta Jansová). Kniha Zlín 2010, 200 stran

Pikantnosti ze života malířů a sochařů

Caravaggio byl nejen vrah, ale i šílenec, který maloval vzkříšení Lazara podle skutečné mrtvoly. Manet vyzval svého kritika na souboj, při kterém se oba jen lehce zranili a Manet pak sokovi nabídl své boty. Rodin se oženil s celoživotní milenkou až dva týdny před její smrtí... Ilustrovaná kniha Elizabeth Lundayové je všetečným průvodcem neoficiálními životopisy slavných.

Jako cestovatelské bedekry přehledně a hlavně stručně vybírá to "podstatné", tedy všemožné skandály a pikantnosti ze života pětatřiceti umělců. Drzé postřehy a "drby" mají základ v pečlivé rešeršní práci, čtenář tak vedle zábavy neunikne ani troše poučení. Do hovorové češtiny přeložila Jana Jašková.

Tajné životy slavných umělců. Elizabeth Lundayová (Přeložila Jana Jašková). Knižní klub 2010, 288 stran

Rozum, až v první řadě, pravil důvtipný ekonom

Podle sloupkaře listu The Financial Times Tima Harforda (1973) by měl ekonom lidstvu sloužit jako "dobrý zubař". Přední britský popularizátor oboru důvěřuje volnému trhu a modelovým experimentům, ale nehodlá vzývat modlu jménem HDP, "neboť co to vypovídá o kráse sobotního výletu do hor"?

Harford připomíná, že ekonomie je komplexní věda o našem hospodárném chování, jež umí být neuvěřitelně rozumné. Protože jde-li o peníze, jedná jedinec přirozeně logicky, jak dokládají autorovy pronikavé náhledy na milostné námluvy, pokerové blufování či aplikaci pozitivního rasismu, korunované úvahou o intelektuální úloze dnešního velkoměsta.

Logika života. Tim Harford (Přeložil Michal Zidor). Práh 2010, 248 stran

Ulice je svět. Nejlépe černobílý

Dokumentární fotograf nemůže být objektivní, to umí jen automatické pouliční kamery. Melancholik si najde dost trudnomyslných námětů, optimista vidí děti a květiny. Na fotografiích Františka Dostála jsou komické situace, které samouk potkal na pražských ulicích.

Takové, které zčásti přivodí náhoda, ale většinou odpovídají fotografovu naturelu. Ohlédne se za chlápkem, který nese rouru od kamen, větří zajímavou situaci v momentě, kdy se chodec zabraný do křížovky v časopise zastaví, pohotově rozpozná vtipnou paralelu mezi paní v klobouku a pouliční reklamou. Monografii pražských pohledů, z nichž některé sahají až do šedesátých let, doprovází text Bohumila Hrabala.

Praha ve společné péči obyvatel. František Dostál. Ostrov 2010, 168 stran