Man Bookerovu cenu získal anglický spisovatel a novinář Howard Jacobson. Převzal si ji včera v Londýně za humoristický román The Finkler Question (Finklerova otázka).

Podle poroty se Jacobsonův román o "přátelství, ztrátě a lásce zabývá tím, co to znamená být dnes v Británii Židem".

Osmašedesátiletý Jacobson získal cenu, která s sebou nese šek na 50 000 liber (1,4 milionu korun), v konkurenci pěti dalších autorů. Jedním z nich byl i dvojnásobný držitel ceny Peter Carey.

Jacobson, který byl dosud dvakrát v širším výběru, je poměrně překvapivým vítězem. Sázkové kanceláře tipovaly Toma McCarthyho a jeho román C před Careyho románem Parrot and Olivier in America (Parrot a Olivier v Americe).

Židovská Jane Austenová

Jacobsonův román líčí příběh tří přátel – dva z nich jsou Židé a třetí by si jím přál být. The Finkler Question je "velmi legrační, ale také velmi chytrá, velmi smutná a velmi jemná" kniha, uvedl předseda poroty, básník Andrew Motion.

Jacobson se označuje za "židovskou Jane Austenovou" a ve své děkovné řeči řekl, že jeho román je o tom, jak "židovství připadá někomu zvenčí". "Přenáším židovské myšlení do anglického románu," dodal.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje anglicky píšícím autorům mimo USA. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu, ale především výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

Související