Národní knihovně (NK) hrozí pokuta za pochybení při opravě barokního Klementina. Některé úpravy, například výměnu oken, firma provedla bez závazného stanoviska pražských památkářů.

Šéf magistrátního odboru památek Jan Kněžínek ČTK řekl, že musel s knihovnou jako správcem Klementina zahájit správní řízení.

Výsledkem může být udělení sankce, podle zákona až do teoretické výše čtyř milionů korun, v tomto případě by se ovšem podle Kněžínka jednalo o pokutu tak do výše pár desítek tisíc korun. Na problém v pondělí upozornila Česká televize.

Podle Kněžínka jsou tato pochybení spíše správním než památkářským problémem. Opravy památek se vždy provádějí na základě stanoviska Národního památkové ústavu (NPÚ) a magistrátních památkářů. Zatímco NPÚ v tomto případě stanovisko vydalo, magistrátní úředníky o ně prý nikdo nepožádal.

"Zatím ale nemůžeme říct, že by to poškodilo památku," řekl Kněžínek. Příští týden se památkáři opět chystají na kontrolu objektu.

"Bylo teprve zahájeno správní řízení, které je na samém počátku, věc není prošetřena a není zatím k čemu se vyjadřovat. NK všechna relevantní stanoviska a návrhy na provedení důkazů uplatní řádně ve správním řízení a po skončení řízení se vyjádří i veřejně," sdělila mluvčí Národní knihovny Barbora Stýblová.

Změní se vedení knihovny

Ministerstvo kultury (MK) vyhlásilo před pár dny výběrové řízení na nového šéfa NK. Kandidáti se mohou hlásit do 6. prosince.

Výběrovou komisi bude zajímat stanovisko kandidátů na rekonstrukci Klementina a na výstavbu depozitních kapacit v Hostivaři. Žádá se po nich také předložení koncepce rozvoje NK a jejího financování na léta 2011 až 2016.

Výměna vedení knihovny ale pravděpodobně nebude mít velký vliv na pokračování rekonstrukce. "S nástupem nového vedení NK je samozřejmě možné teoreticky uvažovat i o nějakém přechodném radikálnějším opatření, ale to je opravdu teoretická spekulace," řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Roli může podle něj sehrát i výsledek veřejnosprávní kontroly vnitřním auditem MK, která navazuje na forenzní audit. "Musíme si však uvědomit, že radikální řešení v běhu může způsobit více škody než užitku," dodal Brunclík.

Dodavatelem stavby jsou firmy Metrostav a Arstav. Oprava Klementina a související dostavba depozitáře v Hostivaři je terčem kritiky z více stran již delší dobu. Architekti si stěžují na to, že na rekonstrukci Klementina nebyla vypsána řádná architektonická soutěž.

Některým lidem zase vadí, že rekonstrukce zřejmě definitivně pohřbila naděje na výstavbu nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Další upozorňují na nejisté financování projektu, který by měl stát tři miliardy korun a měl by skončit v roce 2015. Vedení knihovny podle médií dosud neprokázalo, že by mělo na rekonstrukci zpracovaný komplexní rozpočet.

Kritizován byl také ředitel knihovny Pavel Hazuka, například za to, že údajně jen sporadicky komunikoval s jedenáctičlenným odborným týmem, který kvůli dohledu nad rekonstrukcí sám sestavil.

Související