Správně vidíme pouze srdcem (a ve výtahu)

Nikoli rozbité letadlo v poušti, ale zaseklý výtah a vybitý mobil poskytly pohádkáři příležitost, jak popřát sluchu Malé princezně. Zatím čeká v břiše těhotné sousedky jako Saint-Exupéryho beránek a jako každé jiné děťátko je nepopsaným listem, o to více se však těší na svět kolem.

Nejkrásnější slovenská dětská kniha roku 2009 přináší více než jen poklonu příběhu o smyslu ochočování v životě lidském. Chytrá výpůjčka slavného námětu, realizovaná s aristotelskou kázní v útrobách věžáku v Planetové ulici 612b, hledí na dnešní samomluvy, povrchnosti, fobie a úlety způsobem, s nímž by uspěla i u nás, neboť česká dětská literatura právě nehýří svěžími nápady.

Ján Uličiansky, Malá princezna
(Přeložila Anna Novotná, ilustroval Miloš Kopták)
Práh 2010, 88 stran

Okoukaná matka měst z myší perspektivy

Nejčilejší česká pohádkářka současnosti, obohacující žánr o poťouchlé náhledy na věci civilní potřeby a také živelným vypravěčstvím, se řádně obula do unyle konvenčních pragensií. Soubor staropražských pověstí totiž autorka reviduje z hlediska hlodavců usedlých v srdci Matky měst, kteří jsou na hony vzdáleni představám o přemnožených potkanech a krysách na vymření.

Myší komunita z Ungeltu vyniká "multikulturní" harmonií, k níž se dvounozí Pražané z řad myší kancelářských prozatím neprokousali. Asi právě proto jsou obyvatelé sklepů, popelnic a stok napadeni neslýchaným netvorem, kterého musí potřít chrabrý krysí chasník až od Mělníka.

Magdalena Wagnerová, Krys Veliký
(Ilustrovala Tereza Tydlitátová)
Dybbuk 2010, 136 stran

Už vím, proč může být věda takový cirkus

Už pátý encyklopedický výlet skřítků Koumáků se tentokrát odehrává v říši fyziky a chemie, jež některé západní školské systémy spojily do předmětu "přírodní vědy" v duchu Komenského zásady vnímat svět v souvislostech od mikročástic po galaxie. V podání bujarých pidipostaviček, které prolézají všemi kouty lidského vědění s otázkou "proč", není věda žádný suchopár, nýbrž cirkus provázený bengálem vtípků.

Koumáci vsadili na humor účinný jako stroje zvané šroub či páka. A zabírá to i v případě Mendělejevovy tabulky prvků, Newtonových zákonů, Einsteinovy teorie relativity nebo teorie všeho a dalších "mýtů blízké budoucnosti".

Claire Wattsová, Fantastická příručka přírodních věd podle Koumáků
(Přeložila Naďa Špetláková)
Knižní klub 2010, 64 stran

Kdepak Marlowe, komisař Vrťapka!

Policie už zase tápe? Svěřte případ Vrťapkovi, miláčkovi Mateřídoušky, který i mimo stránky nejstaršího dětského časopisu provozuje čmuchalskou praxi jako vzorové očko z drsné školy. Neohrožený jezevčík glosuje světské pletichy s pronikavou skepsí Phila Marlowa, jen si místo zrzavé vody dopřává kakao a svůj luger .37 nabil špuntem.

Šikne se mu při pátrání po slonovi, který měl potíže s osmičkou vpravo dole a chorobnou bájivostí. Pachatelem však není osudově přitažlivá kočka s modrou srstí, jež se detektivovi jako v každé chandlerovce plete do cesty, nýbrž někdo, kdo si je vědom síly ebonitové tyče třené liščím ohonem a spřažené s dalekohledem.

Petr Morkes, Komisař Vrťapka & prokletí zubu moudrosti
Mladá fronta 2010, 64 stran