Co kniha, to cena. To zatím platí v případě mladé pražské prozaičky Petry Soukupové (1982), která vydává knihy v brněnském nakladatelství Host. Petra Soukupová odpovídala na vaše dotazy.

Za svůj debut K moři (2007) získala Cenu Jiřího Ortena určenou pro autory do třiceti let. Její druhý počin, soubor tří próz s názvem Zmizet, pak byl letos ověnčen titulem Kniha roku Magnesia Litera.

RECENZE knihy Zmizet: Životy dušené v dětských pokojích - čtěte ZDE

Vedle toho se autorka, absolventka FAMU, živí jako scenáristka, byla mimo jiné součástí týmu vyrábějícího sitcom Comeback. Na rok 2011 chystá další knihu. "Měl by to být fiktivní deník devatenáctileté dívky během jednoho roku," prozradila čtenářům.

Soukupová se těší mimo jiné i na filmové zpracování svého debutu K moři. "Ale obávám se, že v roce 2011 to nebude. zatím se nepodařilo sehnat dost peněz. Režisérkou je Karin Babinská a zatím máme představu pouze o jedné roli. Doufám, že do toho budu moct trochu mluvit, vlastně se nebojím, že bych nemohla, protože si s Karin zatím velmi dobře rozumíme." dodala.

Hned několik dotazů se točilo kolem seriálu Comeback, do jehož scénáristického týmu Petra Soukupová patřila. "Už nám docházely nápady a přestávalo nás to bavit. Další díly se nechystají, ale ještě jich je asi 12 natočených a dosud nevysílaných." vysvětlila.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Je mi dvacet jedna a jste moje nejoblíbenější spisovatelka. Momentálně fakt jo. Už jste tady na to možná odpovídala, ale jak moc je vám inspirací vaše rodina? Nebo kamarádi? Těch osobních traumat mi tam přijde poměrně hodně. Poznávají se vaši přátelé, sourozenci nebo rodiče v jednotlivých postavách?
Petra Soukupová
Od lidí v okolí si beru jenom drobnosti, gesta, vnější věci. Opravdu neznám osobně a do detailů nikoho, kdo by prožil to, co mí hrdinové. To jsem si prostě vymyslela. Ale samozřejmě, dívám se okolo sebe, tak jako všichni. Třeba rodiče se někdy v něčem poznávají, ale někdy úplně mylně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, gratuluji k úspěšnému roku a k Magnesii!! Co vás čeká v tom následujícím? Slyšela jsem, že knihu K moři čeká filmové zpracování, je to pravda? Víte už, kdo film bude režírovat, případně máte nějaké herecké favority na některé postavy? a jak moc se na filmu budete podílet kromě scénáře? Budete třeba moct do finální podoby mluvit?
Petra Soukupová
Děkuju. V následujícím roce by měla vyjít moje další kniha, pokud ji tedy dopíšu. K moři snad čeká filmové zpracování, ale obávám se, že v roce 2011 to nebude. zatím se nepodařilo sehnat dost peněz. Režisérkou je Karin Babinská a zatím máme představu pouze o jedné roli. Doufám, že do toho budu moct trochu mluvit, vlastně se nebojím, že bych nemohla, protože si s Karin zatím velmi dobře rozumíme. Ale finální výběr herců je samozřejmě na ní.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Comeback byl můj nejmilejší seriál. Tušíte, proč tak najednou skončil?? Nechystají se další díly? Tým scénáristů byl (alespoň podle titulků) poměrně rozsáhlý, jak jste se k této spolupráci dostala a jak dlouho jste se na něm podílela?
Petra Soukupová
Comeback skončil proto, že náš autorský tým byl prostě unavený. Už nám docházely nápady a přestávalo nás to bavit. Další díly se nechystají, ale ještě jich je asi 12 natočených a dosud nevysílaných. Já jsem se k Comebacku dostala tak, že jsem už dřív spolupracovala na něčem s Tomášem Baldýnským, což byl šéf kreativního týmu. Ten mi nabídl tedy i spolupráci na CB. Pak jsem zůstala až do konce, což bylo víc než dva roky.
Čtenářský dotaz
Pravidelně vás vídám v programech různých autorských čtení. Baví vás tenhle kontakt s čtenáři, veřejné vystupování? A jak podle vás v tomto směru funguje spolupráce s vaším nakladatelem?
Petra Soukupová
Musím říct, že to není moje nejoblíbenější zábava. Ale je to dobré pro knihy, tak to dělám. Na nakladatele si nemůžu stěžovat, ale většinou to není on, kdo tyhle akce pořádá nebo se na nich podílí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, ve středečních novinách jsem četl váš komentář k uplynulému roku. Zmiňujete tam přání dopsání nové knihy. O čem bude, můžete alespoň něco prozradit? Díky a všechno dobré přeji.
Petra Soukupová
Moje další kniha by měla být fiktivní deník devatenáctileté dívky během jednoho roku.
Čtenářský dotaz
Umíte plavat? Jak moc dobře? Kolik uděláte bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete?
Petra Soukupová
Jako dítě jsem pět let plavala v oddílu, takže plavu, myslím, velmi slušně. Nejčastěji plavu prsa nebo kraul. Klik uplavu bazénů najednou, to už jsem dlouho nezkusila. Ale tu hodinu a půl z dětských tréninků bych snad zvládla.
Čtenářský dotaz
Dobry den, zajimalo by me, jestli stale udrzujete nejake styky se scenaristikou na FAMU. Je to podle vas (ted s odstupem casu) dobra katedra? Doporucila byste prace nekterych jejich dnesnich studentu nebo profesoru?
Petra Soukupová
Prakticky neudržuji. Jestli je to teď dobrá katedra, to nemůžu posoudit. Za mých časů asi mohla být lepší, ale v zásadě nse tam nedělo nic strašného. Práce dnešních studentů neznám, z profesorů si dlouhodobě považuju Edgara Dutky a Jiřího Dufka, zejména jako dramaturgů.
Čtenářský dotaz
Ahoj, jak Te studie na FAMU ovlivnily co do psani literatury? Naucila ses ze scenaru neco, co treba (povedome?) pouzivas i v proze?
Petra Soukupová
Já si myslím, že moc ne. Ten styl, kterým píšu, jsem měla už před studiem scenáristiky. Možná mi spíš pomohl při přijetí. Ale studia na FAMU mi určitě pomohla tím, že jsem měla dost čas na psaní.
Čtenářský dotaz
Jeste jeden dotaz: uz dlouho pozoruji, ze studenti scenaristiky na FAMU se vetsinou uplatnuji ve svete TV serialu. Je to podle Tebe spravne? Nebrani Ti "spotrebni" psani v nejakem tvurcim rozvoji nebo "neposkozuje" jazyk, kterym pak pises knizky? A jak vlastne k serialum pristupujes, je to ciste jen remeslna prace a obziva nebo neco vic?
Petra Soukupová
Tak někde se ti studenti a absolventi uplatnit musí, a myslím že by bylo jedině dobře, kdyby FAMU učila i tohle "odvětví", zákonitosti psaní televizních seriálů, a ne se tvářila, že jde o nějaké zlo. Je to řemeslo jako každé jiné. Pro mě je to obživa a snažím se, aby to byla i zábava. Do "mého" psaní mi to nezasahuje ani v nejmnším.
Čtenářský dotaz
Myslite, ze se Vam libim ?
Petra Soukupová
Spíš ne, řekla bych.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co Vám na Vaši tvorbu říká Tomáš Baldýnský? Dovolí si kritizovat?:) Mějte se:)
Petra Soukupová
Myslím, že se mu moje tvorba líbí. Když už kritizuje, tak drobnosti, a umí to tak, aby mě to nenaštvalo.
Čtenářský dotaz
ahoj Peto, zajimalo by me, jestli doma mluvis se svym psem, nebo si spis tichej spolecnik a jestli se pak Pula neciti sama... a jeste by me zajimalo, ktere dva filmy te v tomto roce "dostali". dekuju
Petra Soukupová
Občas s Pulou mluvím, ale spíše takové provozní věci (co děláš, co chceš, nech mě, jdi si lehnout, nefuň). Filmy: Kick-ass a Iron man 2, kupříkladu. Ale spíš e bych řekla, že se mi hodně líbily, než že by mě dostaly.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, knihy Zmizet se prý zatím prodalo 15 tisíc kusů. To je docela slušné číslo v české literatuře. Do jaké míry k tomu přispěla cena Magnesia litera?
Petra Soukupová
Zásadně. Před ML to bylo asi dva tisíce prodaných výtisků.
Čtenářský dotaz
Která kniha vás v životě nejvíc uhranula a proč? Inspirují knihy jiných autorů vaše psaní?
Petra Soukupová
Nedokážu říct jednu knihu, to se prostě mění v čase. První byl asi Malý Bobeš a Říkali mi Leni. Pak Tři mušketýři. Ale za posledních několik let například: Michael Chabon- Neuvěřitelná dobrodružství Kavaliera a Claye. Ian Mc Ewan- Pokání. Johnatan Coe- Pár trotlů. A naprosto zásadní knih: Chris Ware- Jimmy Corrigan, nejchytřjší kluk na světě.
Čtenářský dotaz
Ještě ke comebacku - slyšela jsem, že jste absolvovali něco jako tvůrčí dílny s nějakými zahraničními tvůrci seriálů, kteří vám říkali, jaké jsou zákonitosti takového sitcomu - "organizovali" jste podle toho třeba i uspořádání rodiny hlavních postav? že se o Ivu starají vlastně dva tatínkové, ale žádná maminka (je to tudíž vtipnější co do nahazování situací) - nebo že jsou dvojčata vlastně z plně funkční dysfunkční rodiny? comeback mě moc bavil. Díky a hodně štěstí v dalším psaní.
Petra Soukupová
Ano, byl sice workshop s Johnm Vorhausem, to je takový sitkomový odborník, a já jsem na něm byla. Nicméně na CB jsem přišla až v době, kdy tyto věci byly ustanovené, takže nevím, čím se řídili ti, kteří postavy tvořili.
Čtenářský dotaz
Jedna banální otázka, která mě ale zajímá....Kdo je váš nejoblíbenější současný český spisovatel? Tedy kromě vás samotné, samozřejmě :-))
Petra Soukupová
Takového nikoho nemám. Sice některé současné české spisovatele čtu, ale spíš náhodně nebo tak nějak z povinnosti. Že bych měla někoho, na jehož další knihu se těším a nemůžu dočkat, to nemám.
Čtenářský dotaz
Chodíte často do kina? Na české, nebo spíš na cizí filmy? a zaujal vás třeba v posledním roce nějaký dobrý český film? Mám totiž pocit, že je současná produkce vcelku vída - a to i po stránce scénářů.
Petra Soukupová
Chodím do kina dost, ale na české filmy vůbec. Z čských filmů posldního roku bych mohal jmenovat tak tři, které podle mě stály za to. Jmenujme například Největší z Čechů nebo Katku. Ano, taky se domnívám, že současný český film je bída, a to hlavně po stránce scénářů. Mám na to i soukromou teorii, v ČR prostě nefunguje dramaturgie. Každý režisér si myslí, že si to nejlíp napíše sám, a každý producent, že to nejlíp posoudí.
Čtenářský dotaz
Máte neoblíbenější citát?
Petra Soukupová
Ne, to nemám. Bohužel.
Čtenářský dotaz
Je mi 45, přečetl jsem Vás "jedním hltem". Stejně jako má žena...tušíte, v které věkové skupině se nejvíce koncentrují Vaši čtenáři? ...A proboha jen ne politiku, ale...jste hrdá Češka? Trápí vás aktuální věci kolem nás? Nebo jsou ty intimmní vztahy mezi lidmi komplikované dost? Hodně zdraví a energie v Novém roce!
Petra Soukupová
Děkuju. Věková skupina nevím, ale dřív jsem se bála, že to je čtení spíše pro ženy. Ale snad tedy ne... Ohledně té druhé části, musím říct, že mě aktuální situace v republice zas tak moc netrápí. Hrdá Češka asi nejsem. Jsem Češka, ale nic dalšího z toho neplyne. Kromě jazyka, ten mě baví. A asi jsem opravdu spíš na ty "intimní" vztahy.
Čtenářský dotaz
Lze se psaním knih v Česku uživit? Je to pro vás cíl, nebo počítáte spíš s tím, že vás budou živit scénáře. Jaké teď píšete?
Petra Soukupová
Pár lidí, kteří se psaním knih živí, tu je. Ale já to nejsem. Letošní rok byl dobrý, ale stejně mě živí spíše scénáře pro televizi. Po Comebacku jsem přepisovala scénáře jednoho amerického seriálu, ale stále nevím, jestli se bude dělat, takže o tom nejspíš nemůžu mluvit. Teď zrovna nevím, co budu dělat dál.
Související