Česká spisovatelka Radka Denemarková bude první držitelkou usedomské literární ceny, kterou letos premiérově udělí literární festival pořádaný na tomto severoněmeckém baltském ostrově. Oznámila to porota vedená německým literárním kritikem Hellmuthem Karasekem.

Ocenění dotované 5000 eury (123 000 Kč) spolu s Denemarkovou dostane také její překladatelka Eva Profousová.

Příběh židovky získal i Literu

Cenu získaly za román Denemarkové Peníze od Hitlera, který v Německu vyšel pod názvem Ein herrlicher Flecken Erde (Nádherné místo Země). Jury ho označila za "literární klíč k porozumění celkovým dějinám Česka v průběhu druhé světové války a po jejím skončení".

Jeho autorka za příběh židovky, která přežila holokaust, ale po návratu do Československa ji čeká jako ostatní německy mluvící obyvatele vysídlení, dostala v roce 2007 cenu Magnesia Litera za nelepší českou prózu.

Denemarková německé ocenění převezme 3. dubna na závěr třetího ročníku Usedomských literárních dnů. Veřejná čtení, diskuse s autory a tematické výstavy se na baltském ostrově budou konat od 30. března.

Usedomský festival se v předchozích ročnících zaměřoval hlavně na německou a polskou literaturu. Letos prvně svůj okruh zájmu rozšířil i na Česko. Vedle Denemarkové, která jeho návštěvníkům představí svůj vyznamenaný román, na něm vystoupí český spisovatel Jaroslav Rudiš, němečtí publicisté Peter Härtling a Basil Kerski, Rakušan s českými kořeny Alfred Brendel, jeho krajan Martin Pollack nebo polští literáti Wlodzimierz Nowak a Mariusz Surosz.

Letošním tématem festivalu jsou dějiny pohraničí Německa, Polska a Česka a s nimi spojené hledání identity a domova.

Související