Dětští čtenáři dostali další impulz, aby se od počítačových her a sociálních sítí vrátili ke zpět knížkám. Příští týden totiž startuje originální soutěž o nejlepší knížku pro děti a mládež, která má navíc zajímavý finanční, respektive charitativní rozměr.

Projekt Čtení pomáhá totiž chce přilákat děti k literatuře i tím, že za každou přečtenou knížku dostanou virtuální obnos, který pak pošlou vybrané dobročinné organizaci.
 
Ročně se takto rozdělí deset milionů korun. Projekt podpořili Marek Eben, herec a scenárista Zdeněk Svěrák nebo autorka dětských knih Alena Ježková, finančně celou akci zaštítil generální ředitel polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Martin Roman.
 
Vyhraje Medvídek Pú, nebo Děti z Bullerbynu?

Hlasování o nejlepší knihu začne 15. března, odborná porota už nominovala prvních 40 titulů. Je mezi nimi řada klasických dětských knížek - nechybí Ferda Mravenec, Robinson Crusoe nebo Děti z Bullerbynu. Jeden z porotců, moderátor Marek Eben, přitom dnes novinářům prozradil, že při výběru "lobboval" třeba za Medvídka Pú, jehož příběhy namluvil pro české diváky. Vedle pohádkových knížek ale mohou lidé do soutěže nominovat také dobrodružné nebo humoristické příběhy. Zájemci mohou hlasovat na webu České televize, Frekvence 1 a Evropy 2 a vybraných českých deníků.

"Mně se na tom líbí, že to využívá počítačové gramotnosti dětí k tomu, aby se od toho počítače hnuly někam jinak," řekl na tiskové konferenci Zdeněk Svěrák. Na stránkách www.ctenipomaha.cz si totiž budou moci malí čtenáři vybrat ze seznamu doporučených knížek tu, kterou četli, a po správném zodpovězení kontrolních otázek v dotazníku zároveň získají virtuální kredit 50 korun.

Ty však nezískají pro sebe, nýbrž na charitativní účely: poté totiž budou moci určit, na jakou charitativní akci tato částka půjde, zda například na slepeckého psa pro konkrétní dítě, na nákup nového počítače pro dětský domov, či na invalidní vozík pro nemocného vrstevníka. Ročně se takto rozdělí deset milionů korun na více než 100 dobročinných skutků. Jednotlivé charitativní akce budou navrhovat oslovené organizace a partneři projektu.

Znepokojily mě čtenářské výsledky českých dětí, říká Roman

Martin Roman, který vše sponzoruje, se k tomuto projektu podle svých slov rozhodl poté, co viděl špatné výsledky českých žáků v mezinárodním srovnání znalostí PISA. V něm se čeští školáci zhoršili nejvíce ze všech sledovaných zemí. Největší propad byl právě u čtenářské gramotnosti. Mnoho dětí také uvedlo, že nečtou a čtení je nebaví.

"Když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění – rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst," myslí si však oceňovaná autorka dětských knih Alena Ježková, která napsala třeba knížky Prahou kráčí lev nebo Staré pověsti české a moravské.

Související