Britský spisovatel John le Carré, který je jedním ze 13 autorů nominovaných letos na mezinárodní Man Bookerovu cenu za literaturu, ve středu tuto poctu odmítl. Autor špionážních thrillerů uvedl, že je "mimořádně polichocen", ale požádal porotu, aby ho z klání vyřadila. "Nesoutěžím o literární ceny," prohlásil.

Předseda poroty Rick Gekoski nicméně řekl, že on i celá porota jsou "velkými obdivovateli" le Carrého a že jeho jméno "samozřejmě na seznamu zůstane".

Man Bookerova mezinárodní cena se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60 tisíc liber (1,67 milionu korun). Cenu může získat žijící autor, který píše anglicky nebo jehož knihy jsou běžně dostupné v anglickém překladu.

Uděluje se za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, ne za jednu knihu jako známá britská Man Bookerova cena. Tu mohou od roku 1969 za román získat jen anglicky píšící autoři zemí britského Společenství a Irska.

Třináct nominovaných autorů pochází z osmi zemí. Mezi nimi jsou známí američtí autoři Philip Roth, Marilynne Robinsonová a Anne Tylerová, stejně jako Britové - kromě Le Carrého to jsou Philip Pullman a James Kelman.

Na nominační listině jsou poprvé dva čínští spisovatelé. Wang An-i se proslavila románem Svůdný měsíc, který byl i zfilmován. Nejznámější knihou Su Tchung jsou mimo Čínu Manželky a konkubíny, podle nichž byl v roce 1991 natočen film Zavěste červené lucerny, nominovaný na Oscara.

Výběr doplňují Kanaďan indického původu Rohinton Mistry, Libanonec Amín Maalúf, Španěl Juan Goytisolo a Italka Dacia Marainiová.

První mezinárodní Man Bookerovu cenu dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare, další v roce 2007 nigerijský spisovatel Chinua Achebe a v roce 2009 Kanaďanka Alice Munroová. Před dvěma lety byl na ocenění navržen i český spisovatel Arnošt Lustig.

Letos bude cena vyhlášena 18. května v australském Sydney.

Související