Do Prahy se sjíždějí hvězdy tuzemské i světové prózy a poezie – začíná 21. ročník Festivalu spisovatelů Praha 2011. Od soboty budou po čtyři dny Nová scéna Národního divadla, Café Louvre a další prostory hostit autorská čtení, diskuze a autogramiády téměř dvou desítek autorů, včetně Dona DeLilla (na snímku), Dereka Walcotta nebo Vladimíra Párala.

Hosty letošního ročníku festivalu spojuje téma Někdo to rád horké. "Podtitul volně navazuje na loňskou tématiku Kacířství a rebelie. Ironická otázka Někdo to rád horké? je určena vizuálnímu světu, který je s tím literárním v ostrém kontrastu," vysvětlil mluvčí festivalu Václav Kovář. Téma také odkazuje na současnou napjatou situaci v arabském světě a na konflikty ve Středozemí. Organizátoři festivalu proto na přehlídku pozvali autory z Iráku, Turecka nebo Řecka.

Přijede Don DeLillo, který jinak odmítá na festivaly jezdit

Hlavní hvězdou letošního ročníku je ale bezesporu americký autor Don DeLillo. "Nejenže se jedná o významného spisovatele, který se věnuje palčivým problémům postmoderní společnosti, ale také zarytě odmítá jezdit na festivaly a konference. Jeho účast je tak pro nás velkou poctou," doplnil Kovář.

O DeLillovi se dokonce traduje, že jeho odpor ke komunikaci s novináři je natolik silný, že na jeho vizitkách jednu dobu stálo jen jeho jméno a v angličtině věta "Nechci o tom mluvit". Rodilý Newyorčan je autorem například knihy Bílý šum či románu Podsvětí, kde dává do souvislosti vítězství amerického fotbalového týmu New York Giants s druhým sovětským atomovým testem. V Padajícím muži se pak vyjadřuje k 11. září.

Autor, jenž urazil Turky

Dalším významným zahraničním hostem bude básník Derek Walcott, rodák z karibského ostrova Svatá Lucie. Přestože je laureátem Nobelovy ceny za literaturu, jeho tvorba je v Česku poměrně neznámá.

Svou účast potvrdil i turecký spisovatel Nedim Gürsel, který ve své domovině čelil obvinění z urážky za kontroverzní knihu Alláhovy dcery, nebo jeho krajan Zülfü Livaneli, mimo jiné slavný turecký hudebník.

Českou literární tvorbu na festivalu zastoupí například Vladimír Páral nebo Petra Hůlová, autorka oceňovaných knih Stanice Tajga nebo Paměť mojí babičce.

Válka je zkáza dobrých restaurací

Letošní ročník festivalu prošel několika změnami, které uvítají zejména studenti. "Festival se koná o dva měsíce dřív než v předchozích letech. Vycházíme tak vstříc studujícím, kterým se původní červnový termín kryl se zkouškovým obdobím," vysvětlil Kovář.

Zkrátka nepřijdou ani senioři, kteří budou mít společně se studenty přístup na odpolední diskuze zdarma. I letos je na většině z nich zajištěno tlumočení do češtiny a opět mají poutavá témata. Například Jak horká byla studená válka nebo Válka je zkáza dobrých restaurací.

 

Letošní ročník přehlídky zahájí sobotní autorské čtení tří autorů v pražském Café Louvre, jehož součástí bude i hudební vystoupení. V odpoledních hodinách je pro příznivce české literatury připravena hromadná autogramiáda v kavárně Starbucks na Malostranském náměstí. Své publikace zájemcům podepíše například Vladimír Páral, Petra Hůlová, Markéta Pilátová nebo Tomáš Kafka.

Slavnostní start festivalu bude o několik hodin později v rezidenci primátora Prahy Bohuslava Svobody. Na letošním oficiálním programu nebude chybět ani tradiční galavečer na Nové scéně Národního divadla, který je podle pořadatelů zcela vyprodán. "Součástí bohatého programu bude i předání Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu. V letošním čtvrtém ročníku si ocenění odnese irácký básník Júsuf Saadí," upřesnil Kovář.

Sedm set autorů

Historie Festivalu spisovatelů sahá do 70. let 20. století, kdy se v Londýně konala ojedinělá autorská čtení spisovatelů ze střední a východní Evropy, kteří byli ve svých zemích pronásledováni. Svou tvorbu zde tehdy představil i básník Michael March, který po roce 1989 přenesl tuto tradici do Prahy a sám se ujal funkce prezidenta festivalu.

Poprvé se festival konal v roce 1991 ve Valdštejnském paláci. Od té doby v rámci přehlídky vystoupilo na sedm stovek českých i zahraničních autorů.

Festival spisovatelů Praha 2011 potrvá od 16. do 20. dubna. Podrobný program přehlídky najdou zájemci na www.pwf.cz.