Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu převzal v neděli večer na Festivalu spisovatelů Praha irácký básník Saadí Júsuf (1934). Součástí galavečera na Nové scéně Národního divadla byl také debata na téma Jak horká byla studená válka – mottem letošního festivalu je totiž Někdo to rád horké.

Na 21. ročník mezinárodní literární akce se sjely téměř dvě desítky autorů, do 20. dubna se budou v metropoli konat autorská čtení, autogramiády a debaty se spisovateli na aktuální společenská témata.

Letošní laureát ceny za svobodu projevu byl v Iráku za své názory vězněn, po roce 1979, kdy se k moci dostal Saddám Husajn, pak svou domovinu navždy opustil.

 

 

"Je doma v kulturách a literaturách Alžíru, Libanonu, Francie, Řecka, Kypru i Jugoslávie a vzájemný dialog s nimi je stálým zdrojem jeho poetiky," představili Saddího pořadatelé.

Básník žijící nyní  v londýnském exilu dosud vydal přes 30 sbírek poezie. Cenu v podobě sošky od sochaře Olbrama Zoubka mu předal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Festival začal v sobotu, do Prahy se na něj sjely hvězdy tuzemské i světové prózy a poezie. Jedním z nich je třeba americký spisovatel Don DeLillo, autor knihy Bílý šum či románu Podsvětí, kde dává do souvislosti vítězství amerického fotbalového týmu New York Giants s druhým sovětským atomovým testem.

Související