Kanaďan Leonard Cohen dostane španělskou literární Cenu prince asturského určenou autorům, kteří nepíší španělsky.

Nadace prince asturského mu ji podle agentury Reuters udělila za desetiletí zkoumání velkých lidských témat v písních i ve verších.

Porota uvedla, že šestasedmdesátiletý písničkář, básník a prozaik je jedním z nejvlivnějších novodobých spisovatelů. Cenu dostal za "literární dílo, jež ovlivnilo tři generace na celém světě vytvořením dojímavé fantazie, v níž poezie a hudba splývají v trvalou kvalitu", uvedla porota ve zdůvodnění.

Porota Cohena vybrala z 32 kandidátů ze zemí celého světa. V minulosti ocenění získali například německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günther Grass nebo americký dramatik Arthur Miller.

Nadace prince asturského uděluje od roku 1981 každoročně celkem osm prestižních ocenění v celé šíři oborů lidské činnosti od vědy po umění. V roce 1997 ji v kategorii humanitní vědy a média dostal tehdejší český prezident Václav Havel.

 

 

Vítěz každého z ocenění dostane na říjnové ceremonii v Oviedu 50 000 eur (zhruba 1 230 000 korun) a reprodukci sošky od katalánského umělce Joana Miróa z rukou dědice španělského trůnu prince Felipeho.

Princ asturský je titul španělského korunního prince.

Související