Prozaik Tomáš Zmeškal přijal nabídku na sepsání rozhlasového dramatu. V rámci projektu Vinohradská dvanáctka tak bude dnes od 21.30 na stanici Vltava uvedena premiéra jeho hry Obecní museum.

Obecní museum je příběhem ze současného českého maloměsta. Spouštěčem celého příběhu je archeologický nález z dob starého Říma. Následně se v městečku zrodí nápad vybudovat lokální Obecní museum, a to s pomocí finančních prostředků z Evropské unie. Ale realizace této idey není tak snadná...

Už podle náčrtu základního příběhu je evidentní, že se Tomáš Zmeškal tentokrát pustil na komediální pole. V roli starosty se představí David Novotný, dalších postav se zhostili Andrea Elsnerová, Martin Myšička, Dana Syslová či Otakar Brousek.

Tomáš Zmeškal (1966) debutoval před třemi lety románem Milostný dopis klínovým písmem, za nějž získal Cenu Josefa Škvoreckého. Román byl také později vydán ve formě audioknihy, kde prózu interpretují Jiří Ornest, Marta Vančurová či Alois Švehlík. V roce 2009 pak autor vydal druhý román Životopis černobílého jehněte.

Vinohradská dvanáctka je rozhlasovým projektem, v němž byli autoři vyzváni k sepsání rozhlasové hry. Do tohoto projektu patří i Koule Davida Drábka, která vyvolala velký mediální ohlas.

Související