Mezi nejprodávanější české elektronické knihy patří poslední kniha od Jana Balabána Zeptej se táty, román Chladnou zemí od Jáchyma Topola, knihy Michala Viewegha nebo kontroverzní titul Modrá, nikoli zelená planeta od Václava Klause.

Žebříčky oblíbenosti elektronických titulů kopírují odbyt titulů tištěných.

Ekonomický digitální bestseller

Budoucnost bude ale kromě komerčních e-knih patřit také odborné literatuře v elektronické podobě, řekl Martin Lipert ze serveru eReading.cz.

Jeho slova už nyní potvrzuje rostoucí obliba například ekonomických titulů. Velký zájem majitelé čteček projevili například o publikaci od ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáše Sedláčka. Jeho kniha Ekonomie dobra a zla se stala digitálním bestsellerem.

"Samotný prodej titulů e-knih je poměrně komplikovaný, protože je pro něj třeba licence od nakladatele. Takže teď cílíme hlavně na komerčně úspěšné tituly. V budoucnu se ale chceme zaměřit na tituly odborné literatury, které skýtají velké možnosti," uvedl Lipert.

Čtenáři odborných knih totiž mají k elektronickým čtečkám kladnější vztah než milovníci klasické literatury.

Právě přílišná konzervativnost českých čtenářů je důvodem, proč se objem prodaných e-knih nemůže rovnat prodejům tištěných publikací. Velká knihkupectví zatím čtečky ani e-knihy zpravidla nenabízejí.

Konzervativní čtenáře DPH neodradí

"Trh s těmito tituly samozřejmě monitorujeme a zřejmě se do něj v budoucnu zapojíme. V současné době ale e-knihy nejsou tištěným publikacím prakticky žádnou konkurencí," řekl mluvčí knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar.

Větší odvahu prokazují menší obchody s knihami. "Zákazníkům kromě klasických knih nabízíme i elektronické čtečky, které si mohou na místě i vyzkoušet. Zatím je zájem poměrně velký a stále se zvyšuje. Denně se na ně ptá asi deset lidí," sdělil Vladimír Tichý z knihkupectví Barvič a Novotný. Podle něj lze očekávat vyšší zájem nejen s příchodem levnějších přístrojů na trh, ale i s chystaným navýšením sazby DPH u knih a tiskovin.

Lipert naopak pokládá za nereálné, že by se toto zvýšení na nárůstu zájmu o e-knihy a čtečky mohlo nějak významněji podepsat. "Konzervativní čtenáře zvýšení ceny knih o dvacet, třicet korun k její elektronické verzi nenaláká," míní.

Oba prodejci se nicméně shodují na tom, že další z překážek pro přechod zákazníků k digitálnímu čtení je i nedostatek vydaných titulů, zejména těch od tuzemských autorů.

Ceny se liší o stovky korun

Server eknihy.cz v současné době na českém trhu eviduje téměř 8800 knižních titulů v elektronické podobě. Většina z nich je zahraničních. Úspěch mezi českými čtenáři z této sekce slaví například polský literát Mariusz Szczygiel se svým Gottlandem nebo Stieg Larsson s knihou Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Pro některé zákazníky může být problémem i stále poměrně vysoká cena čteček. Ty nejlevnější stojí v tuzemských obchodech zhruba 3000 korun. Investice do čtečky se podle odborníků ale vyplatí, jelikož e-knihy jsou zpravidla výrazně levnější než klasické knihy s pevnou vazbou. Například tištěná kniha Ropa a krev od Martina Nováka stojí 302 koruny, za její elektronickou verzi čtenář zaplatí 69 korun.

"Důležité také je, že ne všechny čtečky dokážou zobrazit všechny tituly na českém trhu. Zájemcům proto doporučuji si nejdříve ujasnit, od koho e-knihy budou kupovat, a až poté hledat adekvátní čtečku," radí Lipert.

Odborníci odhadují, že Češi do konce loňského roku v tuzemsku a zahraničí nakoupili zhruba 50 000 čteček knih. Samotné elektronické knihy ale zatím mají na tuzemském trhu s knihami minimální podíl. Jeho velikost odborníci s odkazem na údaje ČSÚ odhadují na minimálně 4,5 miliardy korun.