Nejprodávanějším světovým spisovatelem je autor detektivek James Patterson. Podle časopisu Forbes si od dubna loňského roku do letošního dubna vydělal prodejem knih 84 milionů dolarů (1,4 miliardy korun). Na jeho příjmu se podle Forbesu stejně jako u dalších úspěšných autorů podepisuje hlavně rostoucí trh elektronických knih.

Patterosonovy příjmy se výrazně zvýšily proti předchozímu roku, kdy se jeho knihy prodaly celkem za 70 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Ovlivnila to především nová smlouva, v níž vydavatel nabídl Pattersonovi 150 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) za 17 knih.

Patterson, který při psaní spolupracuje s dalšími autory, aby sepsání knih urychlil, dokázal za rok dokončit deset z těchto 17 titulů.

S velkým odstupem je na druhém místě nejprodávanějších autorů spisovatelka Danielle Steelová, která píše romány pro ženy. Její příjmy z prodeje knih dosáhly v uplynulém roce 35 milionů dolarů (590 milionů korun).

Třetí příčku v žebříčku komerčně nejúspěšnějších spisovatelů drží autor hororů Stephen King se ziskem 29 milionů dolarů (490 milionů korun).

Následuje autorka detektivek Janet Evanovichová s 22 miliony dolarů (372 miliony korun) a první pětici uzavírá autorka Twilight ságy Stephanie Meyerová, která v posledním roce prodala knihy za 21 milionů dolarů (355 milionů korun).

Zisky spisovatelů rostou, přestože se trh s klasickými knihami v první polovině letošního roku propadl o 23 procent. Podle Forbesu je to dáno především tím, že nejúspěšnější autoři nabízejí stále víc svých knih v elektronické podobě.

Trh s elektronickými knihami totiž zažívá nebývalý rozkvět a jen v USA se jeho objem v posledním roce zvýšil trojnásobně.

Až na zadních příčkách nejprodávanějších autorů skončila spisovatelka J. K. Rowlingová, kterou proslavily romány o Harrym Potterovi. Za uplynulý rok vydělala prodejem knih pět milionů dolarů (85 milionů korun).

Podle Forbesu se na tom podepsalo zejména to, že poslední její román, Harry Potter a Relikvie smrti, vyšel v roce 2007. Dalším důvodem ale je, že Rowlingová až dosud své romány nabízela pouze v tištěné verzi.

Podle Forbesu se ale Rowlingová chystá v říjnu spustit elektronický obchod, kde si fanoušci Harryho Pottera budou moci kromě znovu vydaných románů koupit i dodatečné materiály k sedmidílné sáze. Forbes očekává, že Rowlingová se díky tomu vrátí na přední příčky žebříčku nejprodávanějších spisovatelů.

Související