Když anglická spisovatelka Sue Townsendová vydala v roce 1982 Tajný deník Adriana Molea, nejspíš nečekala, že se z této mile ironické knížky pro teenagery stane světový bestseller přeložený do více než třiceti jazyků.

Mnohem víc by autorku tenkrát ale asi překvapilo, kdyby jí někdo řekl, že ještě třicet let poté bude za svého hrdinu psát další a další pokračování.

A přece je to tak. V češtině právě vyšel pod názvem Adrian Mole - léta prostoty už osmý díl této skvělé satirické ságy.

Klíčem k úspěchu celé série je bezesporu volba protagonisty. Adrian je nepochopený intelektuál z provinčních poměrů, který pokazí, na co sáhne, ale přesto ve svém deníku se smrtelnou vážností glosuje světové dění i banální události kolem sebe.

Kniha

Sue Townsendová

Adrian Mole - léta prostoty

(Přeložila Jana Hejná)

Mladá fronta, Praha 2011, 344 stran, 329 korun

On neví, že je směšný, a v tom tkví jeho kouzlo. Navíc je obklopen výstřední disharmonickou rodinou, neustále sužován ženami a nejnověji i atakován plynutím času.

Dokuřovat až k filtru

Poprvé se čtenáři s Adrianem seznámili ve věku třináct a tři čtvrtě roku. Nyní se hrdina blíží již čtyřicítce. Pracuje v krachujícím knihkupectví. Píše dopisy politikům a středověkou hru o moru, která se zas nejspíš neujme.

Jeho syn bojuje v Afghánistánu, jeho rodiče odhalí rodinné tabu v přímém přenosu reality show a jeho prostatu napadne zákeřná choroba. Navíc se blíží finanční krize, neboť "lidi začínají dokuřovat cigára až k filtru".

Humor Sue Townsendové vychází z nejlepších britských tradic. Je dostatečně suchý, černý a nebojí se ani aktuální satiry - deník ohraničují léta 2007-2008.

Pravda, vtipy na zpěvačku Amy Winehouseovou už teď jaksi nefungují, ale řada narážek na britskou politiku, boj s terorismem či hospodářskou krizi má nadčasovou platnost.

Advent na chemoterapii

Nově se do Adrianova deníku začínají vkrádat myšlenky o smrti. Nicméně ani návštěvy chemoterapie během adventu se nezvrtnou v tragédii: "Někdo zavěsil na ozařovací přístroj kus vánočního řetězu."

V této lakonické větě dokáže Sue Townsendová zachytit hrůzu i grotesknost života. Oceněníhodný je její humor o to víc, že ona sama se již několik let potýká s vážnou nemocí, v důsledku níž dokonce oslepla.

Snad lze čtenářům prozradit, že Adrian na konci knihy nezemře. Je tudíž naděje, že se refrén "Milý deníčku..." ozve znovu.

Související