Vyhlášením laureáta Nobelovy ceny za literaturu bude ve čtvrtek ve Stockholmu pokračovat letošní maraton udělování těchto prestižních ocenění za úspěchy ve významných oborech lidské činnosti. Cena za literaturu podle agentury AFP patří mezi ta ocenění, u kterých není zanedbatelný vliv aktuálního světového dění a se kterými se pojí velká očekávání.

Napětí v blízkovýchodních zemí by podle ní mohlo hrát ve prospěch syrského básníka píšícího pod pseudonymem Adonis, který nedávno odsoudil krvavé potírání povstání proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Adonis patří mezi největší favority na získání prestižního ocenění i podle britské sázkové kanceláře Ladbrokes.

Na jednaosmdesátiletého Syřana coby laureáta za literaturu se sázelo v poměru 4:1. V kurzu byl i jen o rok mladší švédský básník Tomas Tranströmer, následovaný japonským romanopiscem Harukim Murakamim. Překvapivě bez šance prý není ani sedmdesátiletý kytarista a zpěvák Bob Dylan, dosud považovaný za outsidera, na jehož vítězství Ladbrokes minulý týden vypsala kurz 10:1.

Mezi dalšími tvůrci uváděnými mezi možnými laureáty jsou podobně jako v posledních letech Američané Joyce Carol Oatesová, Philip Roth nebo Cormac McCarthy, Kanaďanka Margaret Atwoodová, Keňan Ngugi wa Thiong'o nebo Izraelec Amos Oz.

Švédská akademie v minulých letech čelila kritice, že se při výběru soustřeďuje na evropskou literární scénu. Evropané získali sedm z posledních deseti ocenění. Do USA putovala cena za literaturu naposledy v roce 1993, zatímco loni získal cenu za literaturu peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa.

 

Výbor švédských akademiků podle jeho mluvčího Petera Englunda najal další experty, aby hodnotili literární díla z neevropských zemí. V posledních letech prý díla v jazycích, kterými členové poroty nevládnou, akademikům doporučovalo mezi deseti až patnácti nezávislými odborníky. Předtím byl prý jejich počet mnohem menší.

První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901. Cenu za literaturu tehdy dostal francouzský básník a esejista Sully Prudhomme. Významné ocenění se od té doby udělilo ještě 102krát. Výjimkami byly roky 1914 a 1918, rok 1935 a válečná léta 1940 - 1943. Ve čtyřech ročnících byla cena rozdělena mezi dva literární tvůrce.