Na strádání a útrapy Čechoslováků v komunismu měla poukázat fotografie CIA. Zachycuje frontu lidí před jedním pražským obchodem.

Americký agent si ale nevšiml toho, že český nápis nad vstupem do prodejny zní: Knihkupectví.

Tak vzpomíná chilský spisovatel Jorge Zúňiga Pavlov na fotografii z osmdesátých let, která zobrazovala scénu z předrevolučních knižních čtvrtků.

Svéráznou poetiku front chce s nadsázkou obnovit distribuční síť Kosmas, která letos poprvé zkouší prorazit s akcí Velký knižní čtvrtek.

Při té příležitosti se dnes má na pultech objevit deset nejsilnějších knižních titulů letošního podzimu, na které by mělo čtenářům stát za to počkat. V internetovém knihkupectví Kosmas byl ale předprodej zahájen už týden předem.

"Kniha dorazí ke čtenáři až ve čtvrtek, expedici jsme naplánovali tak, aby se tituly neobjevily na pultech knihkupectví dřív," ujišťuje obchodní ředitel Kosmasu Josef Žák a jednotlivé obchody tento záměr potvrzují.

Knihkupci i nakladatelé jsou spíše zdrženliví. Tomáš Černý z nakladatelství Mladá fronta si nemyslí, že má tato událost potenciál převrátit knižní trh naruby: "Nebude to spásná akce, ale je to jedna z dalších, které vítáme."

Není to špatné, asi to bude dobré

Ani držitelka ceny Magnesia Litera Petra Soukupová, jejíž novinka také patří mezi čtvrteční desítku, nevnímá akci jako zásadní: "Jsou tam knížky, které mají lepší prodeje než já, tím pádem je to asi pro tu moji dobré."

Pořadatelé se snažili vytvořit co nejpestřejší směs. "Výběr titulů má charakter tipů na vánoční dárky, napříč žánry a cílovými skupinami," vysvětluje Josef Žák. O výběru titulů se polemizuje nejvíce.

"Dokázal bych si tam představit i jiné tituly, já bych vybral třeba další román Philipa Rotha Profesor touhy nebo titul Černá kniha od Orhana Pamuka," upozorňuje Milan Šilhan ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Na opomenuté knihy poukazují i vydavatelé, kterým Kosmas spolupráci nenabídl. "Kdybych byl osloven, tak bych se asi zúčastnil, protože mám informace, že knihkupci na to reagují velmi pozitivně. Nabídl bych určitě knihu Ptačí sněm od Petra Síse," říká ředitel nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák.

Jediné nakladatelství, které v rámci akce představí dva tituly, je Argo. Pražský hřbitov od Umberta Eca a Alef od Paula Coelha nakladatelství sebevědomě považují za nesilnější z desítky.

Josef Žák jejich odhad podporuje prozatímními výsledky: "Knihkupci si nejvíce objednávají Coelha, ale třeba koncoví zákazníci našeho e-shopu stále více kupují Eca."

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.