Zatímco v USA se města jmenují Boston či New York jaksi stabilně a ani názvy ulic typu Jilmová či Třiadvacátá není obvykle nutné měnit, u nás se počínaje německou okupací některé zeměpisné názvy přejmenovávaly zhruba každých dvacet let.

Kupříkladu takový obyvatel Českého Krumlova, který prožil celý život na jednom náměstí, si poštovní adresu měnil celkem pětkrát: jednou to byl Adolf Hitler Platz, podruhé náměstí Klementa Gottwalda a v mezidobí i dnes náměstí Svornosti. Především ideologickým vlivem na názvotvorbu tuzemských ulic a měst se zabývá jazykovědná práce Jaroslava Davida nazvaná Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.