Amerického prozaika Michaela Chabona čeští čtenáři dobře znají. V překladu zde vyšly romány Záhady Pittsburghu, Konečné řešení: detektivní příběh, Židovský policejní klub, povídková sbírka Modelový svět, ale především - hned ten první vydaný česky v roce 2004 - Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, autorovo opus magnum, za které dostal v roce 2001 Pulitzerovu cenu.

Tento vskutku "úžasný" román je blízký českému čtenáři i místně. Jeho první část se odehrává totiž v Praze v době před druhou světovou válkou a hlavní hrdina, židovský chlapec, jehož představivost je živena legendami o Golemovi, opouští českou metropoli za velmi dramatických okolností a život si zachraňuje útěkem do Ameriky.

Golem, jak jej zná z mnohých legend, je mu ztělesněním spravedlnosti, je to superhrdina, který brání slabé a bezmocné, tedy židovskou minoritu, před zvůlí a útlakem. Po válce je protagonista románu svědkem obrovského vzestupu komiksu, tedy žánru, jenž na druhé straně Atlantiku začal plnit funkci dávných legend a který americkým dětem nahradil absenci historických mýtů.

Chabon v románu staré mýty chytře propojuje s novými a zdůrazňuje nejen jejich vliv na představivost dětí, nýbrž především na jedné straně silně pociťovanou potřebu nerozlišovat příliš ostře mezi fikcí a skutečností a na straně druhé touhu velice ostře rozlišovat mezi dobrem a zlem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.