Porota ceny Bank Austria Literaris 2012 hodnotila literární díla v kategorii próza a poezie z 16 evropských zemí. A vítězem zvolila román Vrač českého spisovatele Martina Ryšavého. Cena je určena autorům ze střední, východní a jihovýchodní Evropy a váže se k ní i německý překlad díla u nakladatelství Wieser Verlag.

„O vydání Ryšavého románů uvažují bohemisté a nakladatelé v několika zemích, kromě USA především v Polsku a ve Španělsku. Mám velkou radost, že vydání pro německou jazykovou oblast se uskuteční již za několik měsíců, protože Martin Ryšavý bezpochyby patří k mimořádným osobnostem současné prózy,“ říká šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.

Martin Ryšavý

Spisovatel, scenárista a režisér, narozen roku 1967. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na Filmové akademii múzických umění, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. Je autorem filmů Sibiř – duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku, Malupien, Olšový spas, Země snů, Banánové děti a Medvědí ostrovy. V Edici Revolver Revue vydal romány Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010), oba postupně získaly Cenu Magnesia Litera v kategorii próza.

Kniha, jejímž vypravěčem je zkrachovalý divadelní režisér v Moskvě, získala už domácí ocenění Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.

Ladislav Nagy v recenzi pro Hospodářské noviny napsal: "Čtenář-posluchač je zavalen proudem myšlenek, vzpomínek a úvah. Je zde jistá ruská plačtivost, jež tak hezky pasuje ke zralému věku člověka, jemuž se toho v životě podařilo málo a který je sám se sebou nešťastný, nicméně v úchvatně podávaných osobních vzpomínkách dokáže předložit pozoruhodný obraz uplynulých desetiletí. Své vtipné vyprávění prokládá pronikavými literárními exkurzy, například rozbor Strýčka Váni by vydal na samostatný text a totéž lze říct o několika dalších esejistických úsecích."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.