Animované postavičky z legendárního komiksu Čtyřlístek budou mít v Doksech na Českolipsku po muzeu i vlastní naučnou stezku. Poblíž města, které je předlohou komiksových Třeskoprsk, se otevře první dubnový den.

Autor Fifinky, Pindi, Bobíka a Myšpulína Jaroslav Němeček totiž z kraje Máchova jezera, komiksového Blaťáku, pochází a v Doksech také žije. Muzeum Čtyřlístku se v místní knihovně otevřelo v závěru loňského roku.

Procházka se Čtyřlístkem

Naučná stezka povede po žluté stezce kolem celého Máchova jezera. "Je tvořena třemi informačními tabulemi, na nichž Čtyřlístek seznamuje návštěvníky se zajímavostmi v okolí. Tabule v podobě komiksu namaloval Jaroslav Němeček," informovala starostka Doks Eva Burešová.

První zastavení se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici. Druhé turisty čeká pod vrchem Borný a poslední najdou ve Starých Splavech, kde také budou muset vyměnit žlutou trasu za červenou, po které se do města vrátí.

Stezka byla dokončena v závěru loňského roku. V dokském infocentru k ní návštěvníci města mohou dostat i brožurku, kterou Němeček ilustroval, se soutěžemi, omalovánkami a spoustou zajímavostí. Po procházce či cyklistické projížďce kolem Máchova jezera mohou turisté zamířit do knihovny, kde najdou expozici věnovanou vývoji známého komiksu.

Nová stezka nese název Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. V Doksech by letos nemělo jít o jedinou atrakci spojenou s populárním komiksem. Na tento rok se totiž chystá i premiéra animovaného filmu v místním kině Máj.