Byl mimořádně schopný, zvlášť skromný a v prvních porevolučních letech zcela nepostradatelný. Tak svého někdejšího spolupracovníka Oldřicha Černého charakterizují osobnosti, které oslovily Hospodářské noviny.

Černý, bývalý spolupracovník Václava Havla a ředitel Nadace Forum 2000, v sobotu zemřel ve věku pětašedesáti let po těžké nemoci.

"Byl to pozoruhodný člověk, nejen svými znalostmi v kultuře, nýbrž i naprosto oddaný přítel Václava Havla, pro kterého vybudoval Forum 2000. Byl opravdu charakter ze zlata, jaké jsem v životě potkal málokdy. Ve svém oboru jeden z nejvýznamnějších lidí na světě a přitom z nejskromnějších," řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Nenápadný člen týmu

Do veřejného života vstoupil Oldřich Černý s příchodem Václava Havla na Pražský hrad. Mimo jiné i díky dobré znalosti angličtiny se v roce 1990 stal bezpečnostním poradcem prezidenta. “Oldřich Černý se pohyboval v okruhu Václava Havla již před revolucí a po Havlově zvolení prezidentem se stal nenápadným, ale velmi důležitým členem jeho týmu," připomněl Michael Žantovský, velvyslanec ČR ve Velké Británii. 

"I když byly tři v noci, i když byl na druhé straně světa, byl vždycky připraven s čímkoli pomoct," dodává Martin Vidlák, někdejší spolupracovník Václava Havla. "Havel asi neměl neviditelnějšího spolupracovníka a Česká republika před lety z téhož důvodu vhodnějšího šéfa rozvědky."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.