Obdobně jako v nejslavnějším a patrně i svém nejlepším románu Země vod se Graham Swift i v knize Škoda že tu nejsi se mnou vrací na anglický venkov, ačkoliv tentokrát nikoli do východní Anglie, nýbrž do severního Devonu. Zvláštní mikrokosmos v této odlehlé krajině tvoří dva sousedící statky, které zdejší rodiny obývají odnepaměti.

Skoro pět set let uplynulo relativně beze změny, a to navzdory průmyslové revoluci, dvěma světovým válkám a nástupu moderních technologií. Teď se však všechno překotně mění během několika let. Ostrovní zemědělství postihnou v krátkém sledu dvě morové rány. Nejprve nemoc šílených krav, pak slintavka a kulhavka.

Ale nemění se jen venkov, nýbrž i "velký" svět. Do newyorských mrakodrapů narazí unesená letadla, vypukne konflikt v Afghánistánu, ale především válka v Iráku, prudce se mění ekonomická rovnováha ve společnosti. Vlastnictví půdy, zejména v Anglii odpradávna považované za základ ekonomiky, se stává docela směšným v porovnání s obrovským bohatstvím, které je generováno ve finančních centrech a je stejně virtuální jako teroristická hrozba nebo válka na druhém konci světa.

Virtuální bohatství i virtuální válka

Jenže virtuální bohatství i virtuální válka se v románu záhy ohlásí dosti citelně. Vlastně převrátí řád věcí. Svědkem a obětí těchto převratných změn jsou Jack Luxton a jeho manželka Ellie, členové kdysi znesvářených sousedských rodů, kteří se rozhodli "přizpůsobit" nové situaci. Sebevražda despotického Jackova otce a úmrtí neméně despotického otce jeho ženy Ellie otevírají novomanželskému páru budoucnost. Ta však znamená rozejít se s minulostí, opustit farmu, rodný kraj a odstěhovat se jinam.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.