Do Prahy se pozval sám. Chtěl ji vidět na vlastní oči, protože ač ji popisuje v jedné ze svých knih, nikdy předtím tu nebyl, a tak norský spisovatel Jo Nesbo zavolal svému českému nakladateli.

Jeden z nejpopulárnějších autorů severských detektivních románů v Praze hovořil před svoji sobotní autogramiádou v Paláci Luxor.

“Do Česka jsem chtěl zavítat i proto, že když jsem byl malý, měli jsme rádi hokej. Všichni jsme sledovali Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1969, kdy jste porazili SSSR, a celá má rodina byla úplně u vytržení. K mým nejoblíbenějším českým hráčům patřili Nedomanský a Hlinka,” řekl Nesbo, který na tiskové konferenci odpovídal na dotazy novinářů.

Uvažujete o tom, že byste další příběh situoval třeba do Prahy?

O Praze už jsem psal, takže něco takového teď v plánu rozhodně nemám. Když jsem v Pentagramu popisoval Prahu, udělal jsem si nejdříve pečlivé rešerše. Spoustu informací jsem získal z internetu, také z map na Googlu, v Lonely Planet apod. Tam naleznete fakta, co však nevyčtete, je atmosféra města. S tímto popisem mi hodně pomohla má matka, která v Praze byla.

Líbila se vám filmová adaptace románu Lovci hlav?

Na to se mě po premiéře filmu ptali novináři několikrát. Řekl jsem jim, že je to, jako byste se zeptali gynekologa, jestli se mu líbila pacientka, kterou zrovna vyšetřoval. Se mnou je to úplně stejné, já se zaměřoval na technickou stránku filmu, do samotného příběhu jsem se ani nemohl pořádně dostat.

Poprvé jsem si film užil na promítání v Austrálii, kde mě potěšila i reakce publika. Před promítáním jsem dokonce zavolal hlavnímu protagonistovi Akselu Henniemu, který zrovna ležel v posteli s horečkou. Říkám mu, že jsem na promítání v Austrálii, že je tu 700 lidí a poprosil jsem ho, jestli by mohl divákům něco vzkázat. Aksel Hennie jako správný showman okamžitě vyskočil z postele a pozdravil publikum.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?