Na půde americké Columbia University byly v pondělí večer středoevropského času uděleny Pulitzerovy ceny pro rok 2012.

Cenu za prózu, kterou kulturní veřejnost sleduje s největším očekáváním, poprvé po pětatřiceti letech překvapivě nedostal nikdo. Ucházel se o ni například nedávno zesnulý David Foster Wallace s románem Pale King. Mezi další finalisty patřili Denis Johnson s knihou Train Dreams (vyprávějící o Americe z dob Divokého západu) a Karen Russellová s románem Swamplandia!, který z pozice třináctileté hrdinky vypráví o návštěvě zábavního parku plného krokodýlů.

Poezie z Marsu

V kategorii poezie ocenila porota Tracy K. Smithovou za sbírku nazvanou Life on Mars. Čtenář se v ní ocitá ve svébytném sci-fi světě plném radosti i bolesti a bývá odkazován na Davida Bowieho i cestování v čase.

Mezi klíčová témata sbírky patří koncept temné hmoty, která lidi přibližuje i oddaluje, nebo pozměněný význam slov láska a nemoc. Kromě "nebeské" sféry má ale Life on Mars také "pozemskou" dějovou linku, v níž otec uvězní vlastní dceru v podkroví, kde se celebrity i popové hvězdy promenují po ulici a kde sama básnířka přijde o vlastního otce, kdysi jednoho z autorů Hubblova teleskopu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.