Ivan Klíma

Jak se nestát vrahem

2012, Academia

 

Vraždy a tresty

Vždycky jsem měl potřebu vážit si soudcovského povolání, jakkoliv bylo u nás za komunistického panování ponižováno do slouhovské role. Svobodné a nezávislé soudy, pokud jednají zodpovědně, bezesporu posilují důvěru lidí, že ve společnosti vládne spravedlnost. Dneska se soudcům spíše nadává: pracují pomalu, soudí příliš shovívavě a někteří jsou dokonce úplatní. Protože média obvykle dávají přednost skandálům a zločinům, asi nejznámějším ze všech svých kolegů se stal konkurzní soudce Berka.

V těchto dnech hradecký senát projednával vraždu, jejíž obětí se stal vysokomýtský podnikatel. Nešlo o opakovanou vraždu (za ni se obvykle uděluje mimořádný trest), zato o sérii odporných zločinů. Každá vražda je samozřejmě zavrženíhodná a odporná, ale v tomto případě byla předem dlouho plánovaná, spojená s vydíráním, s přijetím vysokého výkupného na základě vědomě lživého slibu, navíc oběť byla usmrcena obzvláště brutálním způsobem.

Za Masarykovy republiky by pravděpodobně oba vrazi mladého podnikatele byli odsouzeni k smrti a za souhlasu většiny občanů předáni katovi. Jak je známo z různých průzkumů, většina našich občanů by si trest smrti přála obnovit. Lidé se totiž těžko smiřují se skutečností, že ten, kdo druhého zbavil života, by měl dál žít, navíc vidí, že často i za vraždu se vyměřuje trest nepřesahující patnáct let, že vrazi se tudíž mohou dostat na svobodu často ještě v plných silách.

Je pak na nich, zda si zločin zopakují anebo nikoli. Slyšel jsem už vícekrát názor (a souhlasím s ním), že soudci často dbají spíš o to, aby neublížili pachateli, aby mu neupřeli možnost nápravy, než aby poskytli zadostiučinění blízkým oběti a zároveň ochránili občany před zabijáky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.