Mexický spisovatel Carlos Fuentes, který zemřel v úterý, udržoval přátelské styky například s Milanem Kunderou. V roce 1999 si spisovatelé korespondenčně pogratulovali k sedmdesátým narozeninám.

"Tvé narozeniny jsou zároveň i mým výročím. Poprvé jsme se potkali před třiceti lety v Praze, pár měsíců po ruské invazi, když jste ty, Julio Cortazár a Gabriel Garcia Márquez přijeli vyjádřit své znepokojení nad osudem českých spisovatelů," citoval z překladu Kunderova dopisu deník Los Angeles Times.

Kundera dále vzpomíná, jak se s Fuentesem potkali o sedm let později, kdy se již český spisovatel přesunul do exilu ve Francii. Z Fuentese se tou dobou již stal mexický velvyslanec.

Trauma z baroka

"Diskrétně jsi mě podporoval, a snažil ses pomoci i dalším českým přátelům. Má žena Věra a já jsme byli často hosty na ambasádě, kde jste nás občas nechali i přespat (tehdy jsme ještě nežili v Paříži). Vzpomínám si na naše snídaně a nekonečné debaty," pokračoval Kundera.

Ve svém dopise dále zmiňuje snahu o vytyčení pojmu střední Evropy (s čímž dobově souvisela samozřejmě i sovětská okupace Československa). Tou dobou se Kunderovi a Fuentesovi prý podařilo nalézt mimořádnou shodu mezi střední Evropou a latinskou Amerikou, "částmi světa, které byly hluboce poznamenané traumatickou zkušeností baroka".

Kundera dále zmiňuje klíčovou roli, jíž oba regiony hrály pro vývoj románu - v prvních třech dekádách 20. století to byli Kafka, Musil, Broch a Gombrowicz, v šedesátých letech plejáda latinskoamerických spisovatelů.`

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V Československu byl mexický spisovatel Carlos Fuentes poprvé těsně po sovětské invazi v roce 1968. Přijel tehdy na pozvání Milana Kundery, s nímž udržoval přátelský styk i po Kunderově emigraci. V roce 1999 si oba spisovatelé u příležitosti svých narozenin vyměnili korespondenci, v níž píší, co jeden pro druhého znamenají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.