Mexický spisovatel Carlos Fuentes, který zemřel v úterý, udržoval přátelské styky například s Milanem Kunderou. V roce 1999 si spisovatelé korespondenčně pogratulovali k sedmdesátým narozeninám.

"Tvé narozeniny jsou zároveň i mým výročím. Poprvé jsme se potkali před třiceti lety v Praze, pár měsíců po ruské invazi, když jste ty, Julio Cortazár a Gabriel Garcia Márquez přijeli vyjádřit své znepokojení nad osudem českých spisovatelů," citoval z překladu Kunderova dopisu deník Los Angeles Times.

Kundera dále vzpomíná, jak se s Fuentesem potkali o sedm let později, kdy se již český spisovatel přesunul do exilu ve Francii. Z Fuentese se tou dobou již stal mexický velvyslanec.

Trauma z baroka

"Diskrétně jsi mě podporoval, a snažil ses pomoci i dalším českým přátelům. Má žena Věra a já jsme byli často hosty na ambasádě, kde jste nás občas nechali i přespat (tehdy jsme ještě nežili v Paříži). Vzpomínám si na naše snídaně a nekonečné debaty," pokračoval Kundera.

Ve svém dopise dále zmiňuje snahu o vytyčení pojmu střední Evropy (s čímž dobově souvisela samozřejmě i sovětská okupace Československa). Tou dobou se Kunderovi a Fuentesovi prý podařilo nalézt mimořádnou shodu mezi střední Evropou a latinskou Amerikou, "částmi světa, které byly hluboce poznamenané traumatickou zkušeností baroka".

Kundera dále zmiňuje klíčovou roli, jíž oba regiony hrály pro vývoj románu - v prvních třech dekádách 20. století to byli Kafka, Musil, Broch a Gombrowicz, v šedesátých letech plejáda latinskoamerických spisovatelů.`

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.