Milan Kundera odmítá digitalizaci svých děl.

Český spisovatel, žijící ve Francii, prý svému vydavatelli Antoinu Gallimardovi odmítl návrh na vydání svých děl v elektronické podobě.

"Existuje pár autorů, kteří svým editorům řeknou, že nechtějí být digitalizováni. Sám mám dva autory, kteří mi řekli, že digitalizaci vůbec neuznávají. Například Milan Kundera nechce, aby jeho knihy vycházely elektronicky, a tudíž je nedigitalizujeme," řekl Gallimard francouzskému serveru Actuallité.

Právě tento týden se vyhledávač Google po několikaletém zápolení dohodl s francouzským Syndikátem vydavatelů na podmínkách vydávání knih v digitální podobě. U každého autora musí vyhledávač nejprve získat předběžné povolení vydavatele, spravujícího příslušná práva.

Večeře s mecenáši

V pondělí večer Milan Kundera obdržel Cenu Francouzské národní knihovny a celoživotní dílo. Ocenění spojené s cenou 10 tisíc eur (v přepočtu čtvrt milionu korun) převzal na slavnostní galavečeři s mecenáši pařížské knihovny.

"S Milanem Kunderou oceňuje Francouzská národní knihovna nejen význačné dílo, ale také jeho lásku pro náš jazyk," řekl Bruno Racine, ředitel knihovny.

Ocenění za celoživotní dílo se předalo teprve počtvrté. Předtím je obdrželi významní literáti Philippe Sollers, Pierre Guyotat a Patrick Modiano. Podle internetových stránek knihovny je to dostačující důkaz, že cenu nezískává leckdo.

Ve společnosti Homéra

Významného ocenění se Kunderovi dostalo ve Francii už před třemi roky, kdy za celoživotní dílo převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových. Toto ocenění bylo spojené s šekem na 300 tisíc eur, tj. zhruba 7,5 milionu korun.

Vloni se Milan Kundera dočkal souborného vydání celoživotního díla v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard. Česko-francouzský spisovatel je teprve čtrnáctým autorem, který se takové pocty dožil, a ocitá se tak ve společnosti předních osobností literární historie, počínaje Homérem.