Viktor Fischl

Povídky odjinud, povídky ze starého cylindru

2012, Garamond

 

Slovo má Rosinanta

Pueblo Mitad, což znamená Ves v půli cesty, ležela na severním konci údolí mezi Aranjuez a Valdepenaz a nebýt toho, že pan Miguel Cervantes se rozhodl jednoho dne napsat knihu o pošetilém podivínovi, který tam žil na svém dosti zpustlém zemanském panství a zřejmě se pominul z vášnivé četby rytířských románů, jichž měl plný dům, ležela by tam dodnes.

Ona tam ve skutečnosti dosud leží, jenže pan Cervantes přejmenoval toho blouznivého snílka z Pueblo Mitad, dal mu dnes proslulé jméno don Quijote de la Mancha, a tím způsobil, že teď už po více než čtyři staletí tu vesnici zná každý jen pod jménem La Mancha.

Přibližně stejnou dobu je lidstvo rozděleno na ty, kdo jsou přesvědčeni, že Cervantes vděčí za zrození své knihy čiré náhodě, a na ty, kdož věří, že tu zasáhla do dění Prozřetelnost boží. Víme totiž o Cervantesovi, že než se stal slavným spisovatelem, živil se mnoha jinými způsoby. Vypomáhal svému panu otci, který byl mastičkář a ranhojič, především však podvodný darebáček a šarlatán.

Pak se přidal Miguel jako herec ke kočovné skupině, pro kterou napsal řadu divadelních her, stal se komorníkem jednoho z kardinálů, jednu dobu studoval latinu a psal oslavné básně na své mecenáše, pak se stal výběrčím daní pro armádu, zkrátka měnil povolání častěji než košili, v každém se však choval jako divoch a byl znám jako rváč.

Při jedné ze svých potyček zřídil jakéhosi chlápka, který měl smůlu, že mu vkročil do cesty, takřka k nepoznání a přivedl toho nešťastníka tak blízko k onomu světu, že za to byl odsouzen ke ztrátě pravice a k deseti letům žaláře. Byl arci souzen in absentia, protože vzal prostě do zaječích a po nějaký čas se skrýval před rukou spravedlnosti. Aby se vyhnul trestu, nezbylo mu, než se dát naverbovat do španělského námořnictva, válčícího tehdy proti Turkům.

Tak Miguel Cervantes zachránil svou pravici. Netušil ovšem, že právě to způsobí, že jen krátce nato ho turecká kulka anebo turecký kinžál – o tom totiž dodnes kolují různé verze a nikdo neví, která z nich je správná – zbaví navždy vlády nad jeho levicí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.