Alžírský spisovatel Boualem Sansal, nedávný host veletrhu Svět knihy a dlouhodobý kritik alžírského režimu, se stal předmětem sporu francouzských literárních kruhů.

Poté, co mu odborná porota za novelu Rue Darwin přisoudila arabskou literární cenu Prix du Roman Arabe (Cenu arabského románu), totiž arabští diplomaté ve Francii odmítili poskytnout Sansalovi obnost 15 tisíc eur, jež je s cenou spojen. Rozhodli se tak kvůli tomu, že spisovatel v květnu navštívil Izrael.

Formálně jsme ve válce

Dvaadvacet diplomatů nyní čelí ostré kritice ve francouzském tisku a na protest proti jejich rozhodnutí již rezignoval i šéf poroty. Diplomaté své rozhodnutí zdůvodňují tím, že jejich země zůstávají formálně ve válce s Izraelem a že peněžní obnos spojený s literární cenou stáhli "kvůli současným událostem v arabském světě", informoval deník New York Times.

"Nic neobhajuje to, jak se arabští velvyslanci zachovali," řekl tento týden Sansal. "Tihle lidé neuznávají nic, dokonce ani země, v nichž sami žijí."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.