Prodeje elektronických knih ve Spojených státech rapidně rostou. Podle statistik, které dnes vydala Společnost amerických knihkupců, se v roce 2011 více než zdvojnásobily.

Ještě pár let jim však bude trvat, než případně překonají papírové tituly, odhaduje mluvčí společnosti Andi Sporkinová.

Momentálně e-knihy na tamním trhu zabírají 15 procent (2,074 miliardy dolarů v roce 2011) a výtěžky z prodejů beletrie pro dospělé už přesahují finanční objem, jež knihkupcům za stejný žánr proudí z papírových knih.

Více knih za méně peněz

Titulů určených pro Kindle, Nook, iPady či smartphony se vloni odbavilo celkem 388 milionů - rok předtím to bylo pouze 125 milionů. Stále jde navíc o relativní číslo, protože Společnost amerických knihkupců neeviduje zcela všechny menší nakladatele.

Celková prodejní čísla v roce 2011 klesly o 2,5 procenta, což znamená, že americký knižní trh vloni utržil 27,2 miliardy dolarů. Podle serveru Digital Book World by se na tom mohlo podepsat především neustálé zlevňování a výprodeje, protože vloni se k Američanům naopak dostalo až 2,77 miliardy knih (o 3,4 procenta více než v roce 2010).

Prodeje zachránily Hunger Games

Kvůli uzavření prodejního řetězce Borders se vloni prodalo o 12,6 procenta méně papírových knih. Boom na trhu s e-knihami tak v současnosti zachraňuje například hospodaření obřích vydavatelů Penguin nebo Simon & Schuster, kteří v posledních fiskálních obdobích nevykázali propad oproti loňskému roku.

Stoupla naopak prodejnost náboženské literatury a především beletrie pro děti a dospívající - především díky knižnímu hitu Hunger Games od Suzanne Collinsové, jehož se prodalo téměř 40 milionu kusů.

Bestsellerem je i pilot z druhé světové války

V březnu, kdy šla do kin jeho filmová adaptace, se již 135 týdnů v kuse držel v čele žebříčku bestsellerů USA Today. Dnes je autorka členkou Kindle Million Clubu, což znamená, že jen pro čtečku Amazon Kindle prodala přes milion kopií.

Podle New York Postu měli Američané z e-knih největší zájem o Muže, kteří nenávidí ženy od Stiega Larssona či román Nezlomený, v němž autorka Laura Hillenbrandová vypráví příběh amerického letce z druhé světové války.

Průzkum zveřejněný Společností amerických knihkupců sestavila společnost BookStats podruhé za sebou. Statistiky nepokrývají sto procent trhu a všechny malé vydavatele, zahrnují však data více než 2 tisíc nakladatelství.

Související