Tragický příběh československé hokejové reprezentace mají milovníci sportovní historie v paměti, pro ostatní snad postačí následující připomínka: v roce 1950 byli členové hokejové reprezentace, kteří posbírali několik medailí z olympiád a mistrovství světa, odsouzeni ve vykonstruovaném procesu za vlastizradu a uvězněni k dlouholetému kriminálu.

Nejhůře z nich dopadl brankář Bohumil Modrý, přezdívaný Bóďa: dostal patnáct let, z nichž si třetinu odseděl, respektive "odmakal" v jáchymovských uranových dolech. Po propuštění na amnestii ho rodina téměř nepoznala: z otrocké práce se vrátil na kost vyhublý a jako nemocný rakovinou si užil svobodu jenom několik let, než v roce 1963 na následky ozáření zemřel.

Haslingersovské téma

Přestože tento příběh žije v našem povědomí, románového zpracování se mu nyní dostává poprvé. Na první pohled může Haslingerova volba českého čtenáře překvapit. Proč se Rakušan, který působí jako vedoucí zavedeného literárního institutu v Lipsku, zabývá československou historií? Při bližším pohledu na autorovu tvorbu zjistíme, že výběr tématu i jeho zpracování zapadá do rámce jeho tvorby.

V esejistice se Haslinger totiž vymezuje vůči Rakousku, jeho politice a společnosti; pranýřuje nacionalismus, antisemitismus nebo odmítání odpovědnosti za historické viny. Jeho postoje bývají nepřikrášlené a otevřeně kritické, dokonce natolik, že bývá řazen po bok Elfriede Jelinekové nebo Robertu Menassovi, známým "kálečům do vlastního hnízda".

I v prózách si volí společensky závažná témata: politický thriller Ples v opeře (1995) popisuje útok pravicových radikálů, román Otcovská hra (2000) zase reflektuje osudové zakořenění nacismu v jedné rakouské rodině. Autorovu osobní historii naopak zaznamenává románový příběh s názvem Ostrov Phi Phi z roku 2007, kdy málem přišel o život při vlně tsunami v Thajsku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.