Australský básník a prozaik Louis Armand věnoval svou čtvrtou prózu, nazvanou Snídaně o půlnoci (Breakfast at Midnight), Praze. Lépe řečeno Praze viděné prizmatem koláží českého grafika a scénografa Libora Fáry. A právě tento zdroj inspirace, přiznaný hned na obálce knihy, staví Armandovu prózu zcela mimo hlavní proud psaní o Praze.

Po dvě tři desetiletí byla Praha v imaginaci cizojazyčných autorů pevně zaškatulkována do přihrádky, již jí přidělil italský bohemista Ripellino: magické město žijící více v minulosti než současnosti, město navěky determinované odkazem císaře Rudolfa, alchymistů, magie.

Pravda, významný evropský bohemista knihu o Praze pojal jako milostný dopis na rozloučenou, ódu na město, do něhož už se nikdy nepodívá. Ripellinův popis Prahy byl tak úspěšný a sugestivní, že z města udělal jakousi ikonu a zároveň stereotyp: a když jeho kniha vyšla anglicky, rozšířil se tento obraz celosvětově: Ripellinův odraz najdeme například ve vynikající novele Bruce Chatwina Utz nebo v knize Pražské obrázky: portrét jednoho města irského prozaika Johna Banvilla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.