Ve věku osmdesáti šesti let v Los Angeles zemřel americký politický komentátor, esejista a spisovatel Gore Vidal. Odchází tak jeden z posledních literátů "generace celebrit", mezi něž patřili například Truman Capote nebo Norman Mailer.

Vidala proslavily především bestsellerové romány Lincoln a Myra Breckinridgeová, The City and the Pillar (jeden z prvních románů s homosexuálními postavami) nebo divadelní hra The Best Man, kterou letos oprášili i na Broadwayi.

Ztracený svět

"Považoval se za jednoho z posledních mužů starého světa a měl nejspíš pravdu. Málo amerických spisovatelů bylo všestrannějších či oplývalo větším talentem," uvedl nekrolog New York Times - paradoxně právě deníku, jenž v začátcích Vidalovy literární dráhy protestoval proti jeho homosexuálnímu románu.

Vysoký, distingovaný muž s hlubokým hlasem působil navenek chladně a cynicky, vzpomíná zpravodaj agentury AP: "Uvnitř si s sebou ale nosil stesk po ztraceném světě, v němž ještě vládlo psané slovo a v němž mohl lidskou společnost napravit každý, kdo si to usmyslel." Vidal získal jen hrstku literárních cen a nijak se netajil vyhraněnými politickými názory, například když odmítal invaze do Vietnamu a do Iráku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.