Nebýt filmu bratří Coenů Tahle země není pro starý s ikonickým Javierem Bardemem v hlavní roli, asi by se dnes o americkém spisovateli Cormacu McCarthym v Česku moc nemluvilo (a vlastně ani ve světě ne).

Do té doby přeložené dva díly takzvané hraničářské trilogie (Všichni krásní koně, Hranice) nikoho moc nezaujaly, a na třetí díl tudíž z nakladatelských důvodů ani nedošlo, což se změnilo až po světovém úspěchu filmu bratří Coenů, kteří kus své tehdejší slávy při předávání Oscarů v přímém televizním přenosu a zcela samozřejmě přenesli i na autora knižní předlohy.

McCarthy odzadu

V konzumních společnostech nadbytku už to tak bývá, že teprve silný a marketingově využitelný zásah prostřednictvím obrazového média objeví nebo oživí dílo spisovatelů, kteří v proudu milionů jmen a informací byli v globálním provozu přehlíženi - příkladem budiž třeba Michael Cunningham a jeho Hodiny, zpopularizované až po slavném filmu s Nicole Kidmanovou.

A tak se také stalo, že k vynikajícímu a velmi originálnímu spisovateli McCarthymu přicházíme jako čtenáři takříkajíc odzadu: od jeho posledních knih k těm prvním.

Nejnověji přeložená McCarthyho prvotina Strážce sadu proto neobjevuje nové literární světy, ale paradoxně vtahuje čtenáře do dávno známé krajiny, v níž se lidské drsně střetává a prostupuje s přírodním a v jejich osudovém potkávání a prolínání vystupují apokalyptické vize, mytická zjevení a věčné archetypální a božské pravdy.

Strážce sadu čtenářům zpětně odhaluje všechna budoucí McCarthyho témata, včetně morálního potýkání se s lidským i kosmickým smyslem zločinu, které tolik zaujalo diváky v coenovské verzi "země, co není pro staré".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.