Prestižní Man Bookerovu cenu za literaturu v úterý večer obdržela Hilary Mantelová. Stala se tak první britskou spisovatelkou a zároveň vůbec první ženou, která kdy dostala dvě Man Bookerovy ceny za sebou.

Letos šedesátiletá britská rodačka Mantelová byla oceněna za svůj nový román Bring Up The Bodies, jehož anglický originál bylo již minulý týden možné sehnat například v pražských knihkupectvích. Česky jej napřesrok vydá nakladatelství Argo.

"Dvacet let čekáte na Bookerovu cenu a pak najednou dostanete dvě," řekla Mantelová, když ocenění přebírala.

Man Bookerova cena, kdysi pouze Bookerova cena, je spjatá s šekem na padesát tisíc liber (v přepočtu cca 1,6 milionu korun). Každý z šesti spisovatelů, kteří se ocitli v užších nominacích, obdržel šek na 2500 liber. Cena pro anglicky píšící autory, která má již roky pověst nejdůležitějšího ocenění pro současného spisovatele, v neposlední řadě silně ovlivňuje prodejnost románů a vylepšuje svým laureátům pověst.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.