Sezona českých knih o alternativní historii nekončí. V závěsu za románem Václava Holance Herci vychází také experiment Aleše Palána Zápisky o válce česko-slovenské.

Zatímco první kniha je v podstatě klasickou beletrií, byť netypickou (stejná zápletka je rozehrávána ve stejné historické době, ale ve třech různých režimech), Zápisky se tváří jako soubor výstřižků z tisku mapujících počátky ozbrojeného konfliktu mezi naším a slovenským národem. Palán je zde pak uveden jako pouhý editor, což je ostatně i autorova profese ve skutečném životě.

Obsah zde předurčuje formu. Palánovi totiž na rozdíl od jiných autorů kontrafaktuální prózy nešlo o spekulaci nad dějinami jako spíše o metatextovou úvahu o roli médií. Značnou péči tudíž věnoval odstínění různých zpravodajských a dalších žánrů. Po čapkovském způsobu se obraz reality skládá z mediálních fragmentů.

Jejich podrobné čtení však zpochybňuje, co bylo dříve - zda médium, nebo realita. Ve zprostředkovaném světě zpravodajství je možné rozmáznout nicotnou událost do katastrofy obřích rozměrů nebo naopak bagatelizovat blížící se hrozbu až k banalitě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.