Román Žítkovské bohyně vzbudil pozornost hned při vydání, stal se totiž první českou prózou, která vyšla nejprve v elektronické podobě. Nyní vynesl spisovatelce a kurátorce Kateřině Tučkové Cenu Josefa Škvoreckého a finanční odměnu sto tisíc korun.

„Součástí textu jsou fiktivní i autentické dokumenty z archivu státní bezpečnosti i záznamy z psychiatrických léčeben. Malé folklórní dějiny se zde dostávají do velkého historického kontextu,“ uvádí ve zdůvodnění poroty její předseda, literární vědec a kritik Vladimír Karfík.

Mezi finalisty byli Michal Ajvaz (Lucemburská zahrada), Vladimír Mikeš (Škodlivý prostor), Petr Šabach (Máslem dolů) a Marek Šindelka (Zůstaňte s námi).

Ženy s výjimečnými schopnostmi

Román Žítkovské bohyně se odehrává vysoko v kopcích Bílých Karpat, kde odedávna žily ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.