TRYZNA ZA DĚSIVĚ KRÁSNÝ STARÝ SVĚT

Spisovatel z Horní Plané Adalbert Stifter by se zhrozil, jak se jeho kraji vedlo ve 20. století. Zpupnost dějin se po zdejších hřbetech prošla tolikrát, až musí autoři nového svazku řady Zmizelé Čechy konstatovat, že východní Šumava u nás vede "hitparádu zmaru" lidských sídel v přepočtu na kilometr čtvereční.

V říjnu 1938 se odtud pakovali čeští sedláci, po roce 1945 odsunutí Němci, krátce nato umrtvila pravý vltavský břeh železná opona. Dílo zkázy paměti dokonaly vojenský újezd Boletice (1950) a nádrž Lipno (1959). Zbývá tedy jen pietní rekonstrukce "děsivě krásného světa", k níž podstatně přispěly sbírky krumlovského fotoateliéru Seidel. šek

Petr Jelínek, Lenka Hůlková

Zmizelé Čechy - Východní Šumava 
(Fotografie muzea a archivy) 
Paseka 2012, 160 stran

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.