Dřív než fotografie vytáhla do světa v bláhové víře, že má monopol na zachycení skutečnosti, dovedli být lidé hluboko uvnitř chodícími galeriemi obrazů.

Henry David Thoreau z Concordu, tulák s harvardským diplomem a depresí znásobenou necitelností maloměšťáků, by tehdy silou svého pohledu předčil i rentgen. V cestopisném souboru Mainské lesy (knižně 1864), jehož české uvedení připomnělo letošní 150. výročí úmrtí otce-zakladatele americké tradice přírodního eseje, je pronikavost autorova vidění patrná na každé míli jeho putování.

A tak když se tu Thoreau na pramici odpichuje bidlem, v kánoi pádlem a ve skalách sukovicí, na sobě klobouk košuťák a plášť naprosto nepodobný dnešnímu outdoorovému oblečení, i přes hradbu času dokazuje, že házení staré literatury do starého železa je zvlášť v jeho případě trestuhodné kulturní klišé.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.