Stejný osud jako Karla Kryla staršího, jehož tiskárnu zlikvidoval komunistický převrat v roce 1948, postihl i významný knihtiskařský rod Vokolků z Pardubic. Do českého kulturního kontextu se zapsal nejen zakladatel tiskárny Václav Vokolek, ale zejména jeho tři synové: tiskař Vlastimil, výtvarník Vojmír a básník Vladimír.

Všechna ta véčka ještě rozšiřuje o generaci mladší spisovatel Václav Vokolek mladší, vymyká se z nich jen jeho teta Květa. Všem těmto osobnostem se věnuje právě vydaná kniha Jméno Vokolek.

Být dlužen za duši

Vokolkovi jsou jednou z těch katolicky orientovaných rodin, které za první republiky ovlivňovaly tendence v moderním českém umění měrou předtím ani potom nevídanou. Dnes se zdá těžko představitelné, že právě literáti a vydavatelé hlásící se ke křesťanství stáli v prvních řadách avantgardy.

Zakladatelský étos vydavatele a vizionáře Josefa Floriana ze Staré Říše nemohl nezasáhnout ani pardubické Vokolky - a to nejen tím, že v jejich tiskárně věčně zadlužený Florian tiskl.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.