Kniha jako pyramida do oblak

Vše souvisí se vším, i kdyby tu souvislost jistil sebejemnější drápek. Tak zní krédo britského kosmopolity, jehož opus magnum Atlas mraků převedli sourozenci Wachowští s Tomem Tykwerem do filmu, který minulý týden vstoupil do kin jako jeden z hřebů letošní nabídky.

Reedice Mitchellovy prózy, jíž unikla Bookerova cena 2004, předvádí úchvatnou invenci v oboru románového pásma. Výsledek před námi ční jako stupňovitá aztécká pyramida: nejprve rozklene šest příběhů o tom, že z hamižnosti děláme stále tytéž chyby, ale autor je přetne vždy vpůli. A tak se ženeme za rozuzlením jako u Itala Calvina, neboť "nedočtená kniha je jako nedořešený milostný vztah". ŠEK

David Mitchell 

Atlas mraků
(Přeložila Jana Housarová)
Mladá fronta 2012, 504 stran

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.