Patti Smith

Sbírání vlny

2012, Dokořán, přeložila Lýdie Kárníková

 

Tanec ve stodole

Mysl dítěte je jako polibek na čelo – otevřená a bez zájmu. Točí se jako balerína na slavnostním patrovém dortu, jedovatě sladkém.

Dítě, zmatené běžným a obyčejným, se bez strachu pouští do neznáma, dokud ho nahota skutečnosti nevyděsí a nezmate: pak hledá kousek úkrytu, hledá řád. Zahlédne cosi, shromáždí dojmy a poskládá bláznivou výšivku pravd – divokých a vlněných, často tak mylných.

Krutá hloubka procesu skládání pravdy... Může vytvořit krásu, ale častokrát jenom mihotavou trhlinu, která sebou hází, vykrucuje se. Páteř lana, které proniká mlhou, jevištěm odlehlým a oslnivým jako nikdy předtím.

Všude kolem jsou zdi a mysl v letmé piruetě pochytává úryvky jazyka – vlámštiny, hieroglyfů vyrytých do kamene. 

Zvolání! Otázky původu, otázky možností.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.